Reklam
Reklam
Bodrum Haber ve Son Dakika Gelişmeleri -
$ DOLAR → Alış: 4,83 / Satış: 4,85
€ EURO → Alış: 5,67 / Satış: 5,69

17.Ulusal Turizm Kongresi Bakan Avcı ile Bodrum’da yapılacak

17.Ulusal Turizm Kongresi Bakan Avcı  ile Bodrum’da yapılacak
  • 18.10.2016

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin ev sahibi olduğu 20-23 Ekim tarihleri arasında Bodrum’da yapılacak 17. Ulusal Turizm Kongresi’ne akademisyenlerden rekor sayıda katılım gerçekleşecektir. İlk defa 1990 yılında yapılan, her yıl değişik üniversitelerde düzenlenen, turizm alanının en köklü ve prestijli etkinliği olan kongreye akademisyenlerden şimdiye kadar ki en yoğun katılım sağlanmaktadır. Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ozan BAHAR’ın yürütme kurulu başkanı olduğu kongrenin en önemli özelliği “Akdemi ve Sektör”ü bir araya getiriyor olması. Kongre’ye iki hafta kala küçük bir kaza yüzünden operasyon geçirmesine rağmen hasta yatağında bile yürütme kurulunun liderliğini bırakmadan çalışan Prof. Dr. Ozan BAHAR kongreyle ilgili olarak;
“ Çok saygın, çok köklü bir yere sahip olan Ulusal Turizm Kongresi’nin amacı; yurt içindeki yükseköğretim kurumlarının etkinliklerine bilimsel katkı ve danışmanlık sağlamak, saygın bir bilimsel toplantılar dizisi oluşturmaya katkıda bulunmak ve turizm alanındaki makale çalışmalarını teşvik etmektir. Bununla birlikte Bodrum’da gerçekleştirdiğimiz ve ilimiz için çok büyük önem arz eden 17. Ulusal Turizm Kongresi ile Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinin başta Turizm Fakülte ve Yüksekokulları olmak üzere; diğer sosyal bilimler alanındaki bölümlerden değerli akademisyenler ile ülke ve bölge turizminin önemli isimlerini bir araya getirerek ülke turizminin önündeki sorunları ve çözüm önerilerini tartışarak hem reel sektöre hem de akademik çalışmalara katkıda bulunmasının sağlanması amaçlanmıştır. Kongre ana temasının “Akademi-Sektör Buluşması” olarak tercih edilmesinin nedeni de zaten bu beyin fırtınasının birlikte yapılmasının istenmesidir.
Ülkemizde 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimine ve sıkıntılara karşın ülkemizin dört bir köşesinden bildirileriyle çok büyük ilgi gösteren tüm akademisyenlerimize ve turizm alanındaki duayen hocalarımıza teşekkür ediyorum. Çok emek sarf edilen ve özveriyle düzenlenen bu kongre hem sektör hem de güzel Muğla’mız için çok önemlidir. Bu saygın kongrenin turizmin incisi Muğla’mızda yapılmasından ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversite’sinin ev sahibi olmasından dolayı gurur duyuyorum. İkinci bir gururu kongreye rekor katılımın sağlammış olmasından ötürü yaşıyorum. Kongremize 189 bildiri gelmiş, 160’ı kabul edilmiş, 148 bildiri yayınlanmıştır. Daha önceki 10 kongrenin ortalama bildiri sayısı 65’tir. 148 bildiri ile 17. Ulusal Turizm Kongresi tüm zamanların rekorunu kırmıştır.
Kongremizi maddi olarak destekleyen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Proje Birimi’ne, Güney Ege Kalkınma Ajansı’na, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’na, Bodrum Ticaret Odası’na, BESİAD’a, Türk Hava Yolları’na, Grammy Travel Service’e, Detay Yayıncılık’a, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği’ne, Otel Satın Alma Müdürleri ve Eğitimi Derneği’ne, Nazar Unlu Mamulleri’ne, Bodrum Harvard Dil Okulları’na, Kaplan İnşaat’a en derin şükranlarımızı sunuyoruz. Ayrıca işbirliği içerisinde olduğumuz Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Valiliği, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Güney Ege Kalkınma Ajansı, Bodrum Belediyesi, Milas Belediyesi, Bodrum Deniz Ticaret Odası, TÜRSAB, TÜROFED, TUREB ve diğer Meslek Örgütleri, Sivil Toplum Kuruluşlarına katkılarından ötürü teşekkürü bir borç bilirim. Sektör ve Akademi temalı kongremizin yine aynı başlıklı özel panelini konuşmalarıyla kıymetlendirecek olan TÜRSAB Başkanı Başaran ULUSOY’a, TUREB Başkanı Zeki APALI’ya, TUROFED Başkanı Osman AYIK’a, Oxford Brookes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Levent ALTINAY’a, AKTOB Başkanı Yusuf HACISÜLEYMAN’a, TUADER Başkanı Muharrem TUNA’ya en derin saygılarımı sunarım.
Bize inanan, desteğini esirgemeyen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü ve Değerli Hocam Prof. Dr. Mansur HARMANDAR’a ve elbette kongrede emeği geçen fakültemizin değerli hocalarına, araştırma görevlilerine ve idari personeline çok özel bir teşekkür etmek isterim. Ve eklemek isterim ki bu üretken üniversitemiz ve güzel Muğla’mız için yapacağımız çalışmaların sadece başlangıcıdır. Şehrimize ve üniversitemize şimdiden hayırlı olmasını temenni ederim” şeklinde açıklamada bulunmuştur.
Yaklaşık 300 bilim insanının katılacağı 17. Ulusal Turizm Kongresi 3 gün sürecek ve kongre sonunda devir teslim töreni gerçekleşerek önümüzdeki yılın ev sahibi belirlenecek.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ