Reklam
Reklam
Bodrum Haber ve Son Dakika Gelişmeleri -
$ DOLAR → Alış: 5,91 / Satış: 5,93
€ EURO → Alış: 6,55 / Satış: 6,58

Ev alacaklara müjde konut kredileri

Ev alacaklara müjde konut kredileri
  • 22.11.2018

Konut Kredisi Yüzde 1,50 Seviyesine Çekilecek! Kredi Yapılandırma Yapılacak
Bankaların kredi faiz oranlarında indirim eğilimi korunurken konut kredisi çekmek isteyen kişilere de müjdeli haberler gelmeye devam ediyor.

Konut kredisi faiz oranları için özel bankaların harekete geçmesi konut kredisi çekmek isteyen kişileri umutlandırdı. 

Çünkü genelde bunun tam tersi bir tablo yaşanıyor, kamu bankaları konut kredisi faiz oranları için indirim yaparken özel bankalar kesinlikle oranlarında indirime gitmiyordu. 

Kamu Bankaları Neden Konut Kredisi Faiz İndirimi Yapmıyor?

Aslında bu da tartışılan bir diğer önemli konu. Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan sürekli olarak kredi faiz oranlarında indirim çağrısı yapması, bu çağrının özel bankalar tarafından karşılanması ancak kamu bankalarının duyarsız kalması tepki çekti. 

Ancak kulislerde kamu bankalarının da kısa sürede konut kredisi faiz indirimi yapacağı, bunun için gerekli çalışmaların yürütüldüğü iddiası bulunuyor. Özellikle de hükümet kanadının en uygun konut kredisi veren banka konusunda Ziraat Bankası konut kredisi paketi olmasını istedikleri dile getiriliyor. 

Konut Kredisi Faiz İndirimi Devam Edecek! 

13 Aralık 2018 tarihinde yapılacak olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Aralık 2018 toplantısı için şu anda net olmasa da bir faiz indirimi yapılacağı beklentisi hakim. Merkez Bankası şu ortamda faiz indirimi yapmadan sadece faizleri sabit tutma kararı alsa dahi konut kredisi faiz oranlarında düşüş devam edecek. 

Olası bir faiz indirimi kararı ise faizlerin hızla yüzde 1,50 seviyesine gerilemesini sağlayacak. Düşen faiz oranları Ekim 2018 döneminde adeta dibe vuran ipotekli konut satış rakamlarının yeniden iyileşmesine ve bu sayede konut satış rekoru için sektörün belirlediği hedefe oulaşmasına yardımcı olacak. 

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşerse Yeniden Yapılandırma Hakkı Verilecek Mi?

Bir önceki konut kredisi kampanyası kapsamında ne yazık ki vatandaşlara konut kredisi yapılandırma hakkı verilmemişti. Ancak şimdiki durum oldukça farklı. Çünkü ortada konut satışını desteklemek için yapılan bir konut kredisi indirimi değil konut kredisi faiz oranlarının normalleşmesi süreci var. 

Yani konut kredisi faiz oranları yüzde 1,50 seviyesine gerilediği anda yüzde 2 üzerinde kredi çeken kişiler hemen konut kredisi yapılandırma başvurusu için bankalara başvuruda bulunabilecek. Konut kredisi faiz oranları için ise şu anda finans uzmanları en düşük seviyenin yüzde 1,20 – 1,30 aralığına gelebileceği konusunda hem fikir. 

Yüzde 0,98 konut kredisi faiz oranı ise sadece hükümetin böyle bir kampanya düzenlemesi ile mümkün olabilir ancak şu anda ekonomik kriz ile mücadele eden hükümetin yabancılara konut satışı ile satış oranlarını arttıran konut sektörüne böylesi büyük bir destek verme ihtiyacı bulunmuyor gibi görünüyor

Etiketler:

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.