Bodrum Haber ve Son Dakika Gelişmeleri -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,72 / Satış: 7,76

Girme Barajı Milli Ekonomiye Her Yıl 33 Milyon TL Değer Katacak

Girme Barajı Milli Ekonomiye Her Yıl 33 Milyon TL Değer Katacak
  • 25.05.2020

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Muğla iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Muğla ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Bu kapsamda ülkemizin bereketli topraklarından Muğla ilimizde Yatağan Girme Barajı inşaatında çalışmalarımız aralıksız sürdürülüyor. Yatağan Girme Barajının tamamlanmasıyla 21 bin 510 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak.

 Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden 71.50 metre yüksekliğe sahip Yatağan Girme Barajı 12.75 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip. Barajın tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak.

Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 32.265.000 TL gelir artışı ve 717 kişiye istihdam alanı sağlanması hedefleniyor.

İş kapsamında ulaşım yolları, dolusavak, derivasyon tüneli, ve batardolu imalatları tamamlandı. Çalışmalar Rezarvuar alannıda membran kaplama, önyüz tünelinde gövde dolgu imalat çalışmaları devam etmektedir. Fiziki olarak %57 si tamamlanan projenin toplam maliyeti 172.810.000 Türk Lirasıdır.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.