Reklam
Reklam
Bodrum Haber ve Son Dakika Gelişmeleri -
$ DOLAR → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
€ EURO → Alış: 6,03 / Satış: 6,06

Kocadon, geri mi ? dönüyor?..

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ismi geçen ancak aday gösterilmeyen Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a MHP başta olmak üzere bazı partilerden teklif götürüldüğü belirtiliyor.
Peki, Kocadon, CHP dışında bir partide siyaset yapar mı?
Bu sorunun yanıtını almak için son yapılan anket çalışmalarına bakmak gerekiyor.
Geçen ay (Kasım) ayı içinde Gezici Kamuoyu Araştıra Muğla’da bir anket çalışması yaptı. Bu anket çalışmasında “Seçimde hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Alınan yanıtlarda “CHP’ye oy veririm” diyenlerin oranı % 43,9 olarak ölçüldü.
Diğer partilere oy verecek olanların sayısı oldukça düşük görünüyor.
Sözü uzatmayalım:
Osman Gürün’ün Muğla’da farklı kazanabileceği görülüyor.
Eğer Kocadon CHP Muğla adayı olsa, burada CHP’nin oy oranında birkaç puan sıçrama olabileceğini de görmekteyiz.
Şimdi gelelim asıl konuya:
Kocadon, CHP dışında bir partiden aday olursa kazanabilir mi?
Bu oldukça zor görünüyor. Olsa olsa, CHP’nin alacağı oyları düşürebilir. Kocadon da bunu mutlaka görüyordur. Bu nedenle son yaptığı açıklamada “Ben siyaseti CHP çatısı altında sürdürme kararındayım” diyerek diğer partilere kapıyı kapatmış görünüyor.
Kocadon deneyimli bir siyasetçidir ve kendisini kazanamayacağı bir ortamda riske atmaz. Mutlaka bunun hesaplarını da yapmıştır ve yapıyordur.
Şimdi soru şu:
Kocadon ikna edilip, bir dönem daha Bodrum Belediye Başkanlığı adayı olabilir mi?
Yapılan görüşmeler, Kocadon’un “Partim neyi uygun görüyorsa hizmete hazırım” açıklamaları Başkanın yeniden Bodrum’a dönebileceği konusunda ipuçlarını da veriyor.
CHP Genel Başkan Yardımıcısı Oğuz Kaan Salıcı, geçtiğimiz günlerde parti okulunda Kocadon’la 40 dakika görüştü. Burada Salıcı’nın Mehmet Kocadon’a başka partilerden teklifi sorduğu ve partide bir dönem daha Bodrum Belediye Başkanlığı görevinde bulunmasını söylediği ifade ediliyor.
Sonuç ne:
Kocadon “Düşüneceğim” demiş.
CHP’de siyaset yapmaya kararlı olan, Bodrum Belediye Bakanlığını da “düşüneceğim” diyen Kocadon yeniden eski görevi için aday olabilir.
Şimdi böyle bir ihtimal var. Zaten daha önce de Kılıçdaroğlu Kocadon’un bir dönem daha Bodrum’a hizmet etmesi gerektiği konusunda bir açıklama yapmış ve bunu da Başkan iletmişti.
“Düşüneceğim” konusuna gelince.
Bodrum’da CHP’den Beledye Başkanlığı için aday adaylığını açıklayan birçok isim var. Bazı isimlerin Kocadon’a yakınlığı ile biliniyor.
Kocadon bu isimlerle bir görüşme yapıp, kararını buna göre verebilir.
Ya da kendisine en yakın ismin Başkan adayı olması için çalışma yapar. Kazanması için kolları sıvar. Böylece Bodrum’da yine ipler elinde olur.
Özetleyelim:
Kocadon CHP dışındaki kendisine yapılan teklifleri kabul etmez, siyaseti CHP çatısı altında yapmayı sürdürürse Bodrum’a aday olsa da olmasa da ilçedeki dengeleri değiştirebilir.
CHP’nin Bodrum’da ölçülen son oy oranı % 49’larda görünüyor.
Daha önce % 53 olan oy oranında kaymaların olduğunu da görmekteyiz. Ancak, bugün için % 49 oranındaki oy oranı CHP’nin Bodrum’da Başkanlığı kazanmasının da önünü açıyor.
CHP’li aday adayları ise açıklamalarında “Bodrum’da CHP’ye % 60 oranında oy verecek kitle var” iddiasında.
Şunu da ekleyelim:
Her seçimde Bodrum, Muğla’dan daha çok CHP oyu çıkaran ilçe olarak dikkatleri çekiyor.
necdetbuluz@gmail.com
www.facebook.com/necdet.buluz

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. EFENDİ CAN dedi ki:

    Ak Parti oy kaybediyor..2002’den bu yana aynı türkü çalınıp söylenir.Sadece 13 Yıllık istatistik bunun belgesidir. Giderek güçlenen bu Siyasi hareketi baltalamak adına ARGE’ler oluşturuluyor.
    2015/ 7 Haziran AK PARTİ’nin yeni bir Zaferi olacak.Yeni Türkiye sindirilecek.2071’e kadar AK PARTİ hiç kuşkunuz olmasın büyüyerek devam edecek.2071 ‘de ise AK PARTİ yeni AK PARTİ olarak yoluna devam edecek.Tüm bunlar değişim ve refah seviyesinin artışıyla somut olarakta yansıyacak.Bu Ülkenin insanı Statüko ve Üst Akıl tarafından yıllarca sömürüldü.Sömürü düzeni yıkılırken neye göre oy kaybedeceğini ortaya atıyorsunuz .anlamak mümkün değil..Aklın yolu birdir.2015 HAZİARAN Katılımlarla güçlenerek AK GÜNLERE DOĞRU YOL ALINACAKTIR.BUNUN EN SOMUT HALİNİ KIYI BANDINDA GÖRECEĞİZ..BUNA EMİN OLUN..VE 8 HAZİRANDA GÖRÜŞELİM..

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.