DOLAR 7,6175
EURO 8,9007
ALTIN 457,592
BIST 1119,56
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 30°C
Parçalı Bulutlu

Muğla Eğitim’sen ‘den açıklama

REKLAM ALANI
25.03.2020
112
A+
A-

Ne zaman ve nasıl biteceğini kestirmekte güçlük çektiğimiz zor bir dönemden geçmekteyiz. Yaptığımız tüm dayanışma ve birlikte mücadele çağrılarına yanıt alamamak bir yana, siyasi iktidarın attığı adımlar, bizlerinde içerisinde yer aldığı, toplumun geniş kesimlerince tepkiyle karşılanmaktadır. Cezaevlerinde yaşanan sorunların çözümü için adım atılması ve infaz kanununda iyileştirme konularında geniş bir mutabakat oluşmuştu. Ancak, siyasi iktidarın “Cinsel istismar ve Uyuşturucu Hükümlülerini” de af kapsamına alma girişimi ile oluşan mutabakat dağıldı. Kişiye karşı işlenen suçların Devlet tarafından affının yaratacağı toplumsal travma ve bunun olası sosyolojik sonuçları konusunun çok taraflı değerlendirilmesi gerekmektedir. Eğitim Sen, konunun takipçisi olacağını ve üzerine düşen tarihsel sorumlulukla hareket edeceğini kamuoyu ile paylaşır. Bugünün gündemi:
⦁ Sağlık Bakanlığına bağlı “Bilim Kurulu”, bugün (25 Mart 2020) toplanarak, salgın tehdidi ile ilgili son durumu değerlendirecek ve alınması gereken önlemlerle ilgili önerilerini belirleyecek. Okullar şu an için kapalı ve 30 Mart 2020 Pazartesi gününe kadar da kapalı kalacak. Bilim Kurulunun bugün yapacağı toplantıda okulların durumunun gündeme gelmesi ve toplantı sonrasında da Milli Eğitim Bakanı ve Sağlık Bakanının okulların durumu ile ilgili ortak açıklama yapması beklenmektedir. Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu, salgın tehdidinin geldiği aşama ve bu tehdide karşı mücadelenin en etkili yönteminin evde kalmak ve sosyal izolasyon olduğu gerçeğinden hareketle, okulların kapalı kalma süresinin uzatılması kararının alınmasını önermektedir.  Bilim Kurulu’nun ve karar vericilerin, kamuoyunun görüş ve uyarılarının dikkate alınması gerektiği düşüncemizi kamuoyu ile paylaşırız.
⦁ Okulların kapalı olduğu bu dönemde, meslek lisesi öğretmenleri ve öğrencileri evde kalması gerekirken, okullarda veya işletmelerde çalışmak durumunda kalıyor. Bugün, BİLSEM öğrencileri de, evde değil okulda olan öğrenci grubuna dahil oldu. Bu uygulamanın altında yatan piyasacı yaklaşımı yakından tanıdığımızın ve asla kabul etmeyeceğimizin bilinmesini isteriz. Bugün, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün “Uzaktan Eğitim Döneminde İşletmelerde Mesleki Eğitim” başlıklı yazısı okullara ulaştı. Bu yazıya göre, işletmelerin ihtiyaç bildirmesi halinde öğrenciler ve çıraklar çalışmaya devam edebilecek. Yoksulluğun geldiği aşamanın, insanları yaşamları pahasına çalışmak durumunda bıraktığı bir dönemde öğrencilerin ve çırakların çalışmasının önünü açmanın kabul edilebilir bir tarafı yoktur. Bu çocukların da evde ve güvende olması gerekiyor. Sosyal devletin üzerine düşen, çocuk işçiliği önlemek, çocukların gereksinimlerini karşılamak olduğu gerçeğinin altını kalın şekilde çizeriz. Sendikamızın kamu kaynaklarının bu grupta bulunan çocukların çalışmak durumunda kalmayacağı şekilde kullanılması gerektiğine dair düşüncesini kamuoyu ile paylaşır.
⦁ Özel öğretim kurumları dernekleri dün (24 Mart 2020) Ankara’da bir araya gelerek son durumu değerlendirdi. Toplantı sonrasında ise Milli Eğitim Bakanı ile bir görüşme ve ardından da basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamanın bir bölümünde velilerin yatırdıkları ücretleri talep etmemeleri ve okullar açıldıktan sonra yüz yüze eğitim yapılacağı, ayrıca servis ve yemek ücreti istenmeyeceği belirtildi. Özel okulların ayrıca, salgın tehdidinin bu kadar arttığı bir dönemde öğretmenleri okullara gelmeye zorladığı gerçeğini de değerlendirdiğimizde, MEB’in öğretmenlere ve öğrencilere karşı da sorumluluğu olduğunu belirtmek isteriz. Böylesi zor bir dönemde, önceliğimiz özel okul sahipleri değil, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizdir. Özel okullara dönük her hangi bir kaynak transferi veya desteklemenin karşısında olacağımızı Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu olarak kamuoyunun bilgisine sunarız.
⦁ 23 Mart 2020 tarihinde uzaktan eğitimin başlamasıyla beraber, bu eğitimin içeriği, etkililiği ve yapılma şekli dahil pek çok konu tartışılmaya başlanmıştır. Merkez Yürütme Kurulumuzun bu konu ile ilgili tespitleri şu şekildedir:
⦁ Uzaktan eğitimde EBA TV aracılığıyla verilen dersler tekrar şeklinde devam etmektedir. Örneğin bugün yayınlanan ilkokul dersleri, Pazartesi günü yayınlanan derslerle aynıdır. Aynı çekimler yayınlanmaktadır.
⦁ Yayınlanan ders anlatımlarında ve soru çözümlerinde maddi hatalar mevcuttur.
⦁ Hazırlanan ders içerikleri ve yapılan çekimler işitme engeli bulunan öğrenciler ve ülkemizde bulunan geçici koruma altındaki öğrenciler dikkate alınmadan hazırlanmıştır.
⦁ Uzaktan eğitimde amaç ve araç ilişkisi doğru kurulmamıştır. Amacı çocukların eğitim-öğretimden uzaklaşmaması, motivasyonlarını artırmak ve yaşanılan gerçeklikte psikolojik durumlarına olumlu etki yapmak olması gereken, sadece bilginin tek taraflı olarak öğretmenden öğrenciye aktarımı şeklinde gerçekleşmektedir.
MEB zaman geçirmeden eleştiri ve tespitlerimizi dikkate almalı, uzaktan eğitim konusunu yeniden değerlendirmelidir. Eğitim Sen, bu konuda sürece katkı sunmaya ve sorumluluk almaya hazır olduğunu kamuoyu ile paylaşır.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.