Reklam
Bodrum Haber ve Son Dakika Gelişmeleri -
$ DOLAR → Alış: 6,06 / Satış: 6,09
€ EURO → Alış: 6,78 / Satış: 6,81

Muğla’da 6.430 adet tüketici şikayet etti

Muğla’da 6.430 adet tüketici şikayet etti
 • 15.03.2019
                            T.C.

Bilişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeyle birlikte ülkeler arasındaki sınırların kalkması, dünya markalarının çoğalmasıyla daha çok ürün ve hizmet tüketiciye ulaşmaktadır. Bu da tüketicinin korunması kavramını modern dünyanın en güncel ve dinamik konularından biri haline getirmiş, yeni ve özel bir hukuk dalı olan tüketici hukuku doğmuştur.

Geleneksel değerlerimizin yanı sıra ülkemizde tüketicinin ekonomik ve hukuki çıkarlarının korunmasına yönelik pek çok hukuki düzenleme yapılmıştır.

Ancak tüketicinin etkin korunmasının sağlanması için sadece yasal zeminin hazırlanması yeterli olmayıp, tüketicilerimizin hakları konusunda bilinçli olması gerekmektedir. Zira hak arandıkça haksızlıklar azalacaktır.

Tüketici Hakları; 9 Nisan 1985 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilen “Tüketicinin Korunmasına İlişkin Temel Esaslar” başlığı altında evrensel bir boyut kazanmıştır. Ülkemizde de 1985 yılından itibaren kutlanmaya başlayan Dünya Tüketici Hakları Günü, bütün dünyada tüketici haklarının daha da ileriye götürülmesi, bu haklara saygı gösterilmesi ve piyasalardaki tüketici aleyhine uygulamalara karşı tüketicilerin seslerini duyurmaları için önemli bir fırsattır.

Tüketici Haklarının daha da genişlemesini sağlayan “6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” 28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe girmiş ve bu tarihten itibaren Tüketici Haklarında Yeni Bir Dönem başlamıştır.

31/12/2018 tarihinde Tüketici Hakem Heyetlerinin yeniden yapılandırılması sonucu ilimizde İl Hakem Heyetiyle birlikte Fethiye, Bodrum ve Menteşe İlçe Hakem Heyetleri olmak üzere 4 adet yetkilendirilmiş hakem heyeti karar mercii olarak çalışmaya devam etmektedir. Bu ilçeler dışında ikamet eden tüketiciler Kaymakamlıklarda mevcut irtibat personelleri aracılığıyla başvuru yapabilmekte veya e devlet üzerinden TUBİS sistemine giriş yaparak elektronik şikayette bulunabilmektedirler.

     İl Tüketici Hakem Heyetimizle birlikte İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine 2018 yılı sonu itibariyle toplam:6.943 adet tüketici başvurusu yapılmış, toplam: 6.430 adet tüketici şikayeti karara bağlanmıştır. İl ve İlçe Tüketici Hakem Heyetlerince 2018 yılı içinde karara bağlanan tüketici şikayetlerinden yaklaşık %70’i tüketici lehine sonuçlanmıştır. 

Tüketicilerimizin; haklarını bilen, savunan ve piyasayı etkileme gücünün farkında olan bilinçli ve güçlü tüketicilere dönüşmeleri dileklerimizle,

15 Mart Dünya Tüketici Hakları günü kutlu olsun.

Mehmet DEMİRTAŞ
Ticaret İl Müdür V.

Şeyh Mah.İnönü Cad. No:11/C Tel: 0.252.212 12 44 – 212 12 40 Faks:212 12 43

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.