Reklam
Reklam
Bodrum Haber ve Son Dakika Gelişmeleri -
$ DOLAR → Alış: 3,96 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,88 / Satış: 4,90

Muğla’nın çitçi kadınları Atık yağlardan sabun yaptılar

Muğla’nın çitçi kadınları Atık yağlardan sabun yaptılar
  • 12.01.2017

 

MUĞLA’ Köyceğiz ‘de yaşayan çiftçi kadınlar, kızartma sonrası kalan zeytinyağlarını değerlendirerek doğal sabun üretip ev ekonomisine katkı sağlamaya başladı. Aynı zamanda atık yağların suya ve toprağa karışması engellenerek çevre kirliliğinin de önüne geçileceği belirtildi.

Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 2013 yılında başlatılan organik tarım eğitim çalışmalarına devam ediliyor. “Ekonomiye katkı, doğaya saygı” sloganıyla Köyceğiz İlçesi, kırsal Pınar Mahallesi’ndeki 50 kadın çiftçiye, kendi ürünleri olan zeytinyağlarından yemeklik olarak kullanılmayan (tortulu) ve kızartma sonrası kalanları değerlendirmeleri amacıyla, doğal zeytinyağı sabunu yapımı öğretildi. Eğitimde evde sabun yapımının tüm aşamaları baştan sona gösterilerek ticari değeri olmayan zeytinyağının değerlendirilmesi sağlandı. İlçede üretemi yaygın olan, sofralık ve sıkılarak yağ olarak değerlendirilen zeytinin, sabun olarak da değerlendirilmesi özellikle kadınlar tarafından ilgi gördü. Cildi nemlendirme özelliği olan zeytinyağı sabununun sağlık ve hijyende önemine değinen çiftçiler, bu kadar çok hammaddenin olduğu bir yerde her evde bu sabunların ev halkı tarafından yapılarak kullanılabileceğini, pazarda da satışının mümkün olduğunu ve ilgi gördüğünü söyledi.

Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Muhammet Sevinç, “Atık yağların doğaya dökülmesi, toprağın, yer altı ve yer üstü sularının kirlenmesine neden oluyor. Yapılan araştırmalara göre atık yağlar su kirliliğinin yüzde 25 ‘ini oluşturuyor. 1 litre atık yağ 1000 ton temiz suyu kirletebilmektedir. Atık yağlar toprağa döküldüğü zaman toprağın yapısını bozar, bitkilere zarar verir ve verim kaybına neden olur. Atık yağların soba, fırın gibi yerlerde yakılması ise yasaktır. Mutfaklarımızda, lokantalarda kızarmalık yağ gereğinden fazla kullanıldığı zaman kimyasal yapısı bozulur, sağlığımızı tehlike altına sokar. Köy kadınlarımız tarla, bahçe ve mutfaktan çıkan bütün atıkları farklı şekillerde değerlendirmektedir. Ancak atık yağların doğru bir şekilde değerlendirilmesi bilgi ve beceri gerektirmektedir” dedi.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ