Reklam
Reklam
Bodrum Haber ve Son Dakika Gelişmeleri -
$ DOLAR → Alış: 3,96 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,88 / Satış: 4,90

Şehit ailesine evine Belediye’den yıkım kararı şoku!

Şehit ailesine evine Belediye’den yıkım kararı  şoku!
  • 12.01.2017

Yangın nedeniyle zor günler geçiren Milaslı şehit Ercan Aydın’ın ailesi ikinci şoku yaşıyor. Ailenin inşaatına başladığı evle ilgili, kaçak olduğu gerekçesiyle Milas Belediyesince yıkım kararı çıkarıldı.
120117sehitaile_95037.jpg
Mutlu Hazer’in haberi
Geçtiğimiz 30 Aralık’ta evi yanan Milaslı Şehit Piyade Er Ercan Aydın’ın ailesi, bugünlerde ikinci üzüntüyü yaşıyor. Ailenin geçtiğimiz yıl şehidin bekar olan ikizi için yapımına başladığı betonarme yapı hakkında Milas Belediyesince yıkım kararı çıkarıldı. Belediye encümenince şehit babası Mehmet Aydın’a gönderilen yazıda, “Kendi imkanlarınızla yıkın, yıkmazsanız biz yıkıp giderleri sizden tahsil ederiz” ifadelerine yer verildi.
İdari yönden Milas Belediyesinin sorumluluk alanı sınırlarındaki Şevketiye Mahallesi’ne bağlı olan evle ilgili, şehit ailesinin akrabaları tarafından kendi muvafakatnameleri alınmadan bina inşa edildiği gerekçesiyle cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Bunun üzerine harekete geçen Milas Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri, yapının izinsiz inşa edilmeye başladığını belirterek durumu tutanakla tespit etti. Aile, tutanağın ardından kendilerine göre ‘oldukça şüpheli’ bir sebeple yangına maruz kaldı. Geçtiğimiz 30 Aralık 2016’da ailenin ikamet ettiği yaklaşık 50 yıllık yapının ikinci katında yangın çıktı. Son anda canını kurtaran aile yangında, ailenin tüm eşyalarını kaybetti. Depo olarak kullanılan bodrum katında yaşamaya çalışan aile, yangın nedeniyle beton yapının çatlaması nedeniyle yağışın etkili olduğu günlerde çok zor günler geçirdi. Şehit ailesi, bu zorluklarla mücadele ederken, Milas Belediyesinden kendilerine tebliğ edilen bir yazıyla ikinci şoku yaşadı.
“YA YIKIN YA BİZ YIKARIZ”
Milas Belediye Encümeninde bulunan Belediye Başkan Vekili Şakir Özdemir, encümen üyesi İbrahim Zeybekoğlu, Gülşen Gökçe, Aysun Karatoprak, Zeki Çetinkaya, Mali Hizmetler Müdürü Tuncay Karaca, Plan ve Proje Müdür Vekili Bekir Öner’in imzasıyla ev ve eklentilerinin 116 metrekarelik imara aykırı bölümleri için 7 bin 566 lira para cezası uygulanmasına karar verildi.
Encümen kararıyla 13 Aralık 2016 tarihinden itibaren yarın dolacak süreyle yapının yıkılarak eski haline getirilmesi için süre verildi. Süre zarfında yapının yıkılmaması durumunda, yıkım işlemlerinin belediye imkanlarıyla yapılarak, giderlerin şehit babası Mehmet Aydın tarafından karşılanması gerektiği ifadelerine yer verildi.
Tebliğ yazısında imzası bulunan Milas Belediye Başkan Yardımcısı Faik Karagöz, açıklamasında sürecin ailenin bir akrabasının şikayeti üzerinde yangın olayından daha önce başladığına vurgu yaptı. Konunun yargıya intikal etmiş olması nedeniyle belediye görevlilerinin yasanın gösterdiği cezai işlemleri uygulamak zorunda kaldığını aktaran Karagöz, “Bu cezaların uygulanmaması halinde konu yargıya intikal ettiğinden görevlerini yerine getirmemesi durumunda bizim görevlilerimiz yargılanır. İmar Kanunu’na göre imarı bulunmayan yapının ruhsatlandırması da söz konusu edilememiştir.” ifadelerini kullandı.
“BİZ VATANA ŞEHİT VERDİK”
Ailesinin geçimini hayvancılıkla sağlayan şehit babası Mehmet Aydın, yangın nedeniyle büyük bir zarara uğradıklarından söz etti. Yangından sonra birçok yetkilinin kendilerini ziyaret ettiğini, yanan eşyaların tamamlandığını belirten Aydın, “Biz bu vatana evladımızı şehit verdik. Ben bu evi dişimden tırnağımdan artırarak bekar olan oğlum için inşa ettim. Yandığı için kaldığımız yerin üzerine yağmurlu günlerde her yerden su damlıyor. Eşim böbrek hastası. Geçici süre oğlumuz için inşa etmeye başladığımız evin tek odasına geçelim dedik. Burayı da şimdi yıkmak istiyorlar. Devlet yetkililerimizden yardım istiyorum.” diye konuştu.
Şehit er Ercan Aydın, Şırnak’ın Uludere ilçesinde 5 Mayıs 1995’te bölücü terör örgütü mensuplarıyla girilen bir çatışma sırasında şehit düşmüştü. Şehit ailesinin şehidin kendi adını taşıyan Şehit Piyade Er Ercan Aydın Caddesi’ndeki evlerinin ikinci katında elektrik kontağından kaynaklandığı belirlenen yangın çıkmış ve evde hasar oluşmuştu.Mutlu Hazel

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ