DOLAR 32,8494 -0.01%
EURO 35,7002 0.02%
ALTIN 2.565,120,80
BITCOIN 2188832-0.32759%
Muğla
28°

PARÇALI BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

2024 yılı için otoyollarda hız sınırlarını güncelleniyor

2024 yılı için otoyollarda hız sınırlarını güncelleniyor

24 Haziran 2024 19:38
2024 yılı için otoyollarda hız sınırlarını güncelleniyor
0

BEĞENDİM


İçişleri Bakanlığı, 2024 yılı için otoyollarda hız sınırlarını güncelleyerek yeni bir düzenleme hazırladı. 1 Temmuz 2022’de yapılan son düzenlemeyle belirli otoyollarda hız sınırları artırılmıştı. Örneğin, Kuzey Marmara otoyolunda hız sınırı 140 km/s olarak belirlenmişti. Yeni düzenlemeyle birlikte hız sınırlarının yeniden artırılması planlanıyor. Bu gelişme, araç ve ehliyet sahiplerinin hız limitlerine daha fazla dikkat etmesini gerektiriyor.

Yolda hız sınırları değişti: Artık bu rakamları geçmek yasak

Türkiye’de otoyollarda ve trafikte hız sınırları yeniden düzenleniyor. İçişleri Bakanlığı, 2024 yılı için hız sınırlarını güncellemek üzere yeni bir düzenleme hazırlıyor. Önceki düzenleme 1 Temmuz 2022’de yapılmış ve bazı otoyolların hız sınırları artırılmıştı. Yeni düzenlemeyle birlikte hız sınırlarının yeniden belirlenmesi ve sürücülerin bu limitlere uyum sağlaması hedefleniyor.

Yolda hız sınırları değişti: Artık bu rakamları geçmek yasak

24

Milyonlarca araç ve ehliyet sahibini yakından ilgilendiren bir son dakika gelişmesi yaşandı. Türkiye’de hatırlanacağı üzere son olarak 1 Temmuz 2022 tarihinde düzenlemeye gidilmiş ve İçişleri Bakanlığı otoyollarda hız sınırını arttırmıştı.

Yapılan düzenleme ile Karayolları Trafik Kanunu’nun “Hız Sınırları” başlıklı 50. maddesinde, “Motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 90 kilometre/saat, bölünmüş yollarda 110 kilometre/saat, otoyollarda 120 kilometre/saat hızı geçmemek üzere yönetmelikte belirlenir.” maddesi değiştirilmişti.

Yolda hız sınırları değişti: Artık bu rakamları geçmek yasak

OTOYOLLARDA HIZ SINIRI TABLOSU 2024! YENİ DÜZENLEME NE ZAMAN?

İçişleri Bakanlığı tarafından 1 Temmuz 2022 tarihi itibari ile yapılan düzenleme sonrasında: Edirne-İstanbul (Avrupa otoyolu), İstanbul-Ankara (Anadolu Otoyolu), Niğde-Mersin-Şanlıurfa (Niğde- Tarsus kesimi, Tarsus-Şanlıurfa kesimi) ile Çeşme-İzmir-Aydın (Çeşme-İzmir kesimi ile İzmir-Aydın kesimleri) otoyollarının mevcut olan 120 km/s olan hız sınırı 10 km/s artırılarak 130 km/s, Kuzey Marmara otoyolunun Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı bölümü, Malkara-Çanakkale, Gebze-İzmir /Menemen-Çandarlı, Ankara-Niğde otoyollarında ise 120 km/saat olan hız sınırı 20 km/saat artırılarak 140 km/saate çıkarılmasına karar verilmişti.

Yolda hız sınırları değişti: Artık bu rakamları geçmek yasak

44

Türkiye’de yeni yapılan otoyolların devreye girmesiyle hız sınırları bir kere daha devreye girmişti. İçişleri Bakanlığı tarafından yeni düzenlemeye gidileceği açıklanırken bakanlığın yolların durumuna göre Türkiye geneli standart bir uygulama yerine yolların kendisine göre özel hız limitleri de belirleyebileceği ifade edildi. Şehiriçi hız sınırı konusunda da çalışmaların olduğu belirtilirken bayramdan sora tüm bu çalışmaların sonlandırılarak nihai kararın verilmesi bekleniyor

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Gizlilik politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Sitemizi kullanarak bu bilgiyi onaylamış sayılırsınız. Detaylar için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.