DOLAR 32,8555 -0.6%
EURO 36,0981 0.21%
ALTIN 2.534,69-0,60
BITCOIN 22512091.54333%
Muğla
37°

AÇIK

04:22

SABAHA KALAN SÜRE

  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
34 yaşında Böbrek Nakli Yapılan Bayan Hasta Taburcu Edildi

34 yaşında Böbrek Nakli Yapılan Bayan Hasta Taburcu Edildi

19 Aralık 2023 10:47
34 yaşında Böbrek Nakli Yapılan Bayan Hasta Taburcu Edildi
0

BEĞENDİM

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 34 yaşındaki Böbrek Nakli Yapılan Bayan Hasta Taburcu Oldu

Kurumumuz organ nakil merkezinde 34 yaşındaki bayan hastamız yapılan kadavreik böbrek nakliyle yeni hayatına merhaba dedi.
Böbrek yetmezliği nedeniyle 4 yıldır diyalize giren iki çocuk annesi Safiye ŞAHİN, Organ Nakil Merkezi hekimlerimiz Doç.Dr.Önder ÖZCAN ve Op.Dr.Asım ONUR’un bulunduğu cerrahi ekip tarafından yapılan başarılı nakil ameliyatı ile sağlığına kavuştu.

Çocukluk çağından itibaren böbrek rahatsızlığı olan hastamız en son yaşadığı böbrek taşı rahatsızlıkları sonrasında 2019 yılından itibaren diyalize girmeye başlamış ve tedavi görmüştür.
Organ nakil merkezi sorumlu hekimi ve aynı zamanda nakil ameliyatını da yapan Doç.Dr.Önder ÖZCAN, organ naklinin öneminden bahsetti. “Böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize girmek zorunda kalan hastalar, tedavi süresince diyaliz makinalarına bağımlı bir yaşam tarzı sürdürmek zorunda. Kronik böbrek yetmezliğinin tedavisinde böbrek nakli hastalara normal yaşam tarzına dönmenin yanında, sağlıklı bir bireyde böbreğin görevlerinin tamamına yakınını gerçekleştirerek yaşam kalitesini yükseltir. Böbrek nakli sadece hastalar için değil, diyaliz makinalarına olan ihtiyacı azaltarak ülke ekonomisine de katkı sağlar.
Organ nakli organ bağışı ile mümkündür. Organ nakli canlı verici veya kadavreik bağış organlarla yapılır. Gelişmiş ülkelerde bağışlanan organların %80’i kadavreik organ bağışından yapılırken, ülkemizde bağışın yüzde 80’i canlı bireylerden, kalan yüzde 20’si ise kadavra vericilerden elde edilir. Bağış bekleyen hasta sayısının yüksek, bağış organ sayısının düşük olması sebebiyle herkesi gönüllü bağışçı olmaya davet ediyoruz”diyerek sözlerini tamamladı.
Hastamız Safiye Şahin, yaşadığı nakil süreciyle ilgili olarak “ilimizde Eğitim ve Araştırma Hastanesinde nakil ameliyatı olabilmesinin büyük bir şans olduğunu belirterek, emeği geçen tüm hocalarıma ve sağlık çalışanlarına teşekkür ediyorum”dedi. Bu vesileyle ayrıca organ bağışında bulunan kocaman yürekli insanlara sonsuz teşekkürlerimi iletiyor; kendilerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Onlar yaşadıkları kayıp acısına rağmen ben ve benim gibi organ yetmezliği tedavisi gören insanlara şifa oldular. Yeniden hayata umutla bakabilmemizi sağladılar. Allah onlardan razı olsun diyerek duygularını ifade etti.
Organ bağışı, 18 yaşından büyük bireylerin bilinçli bir şekilde ve özgür iradesiyle, organlarının bir veya birkaçını başka hastaların tedavisinde kullanılması adına bağışlanmasına denmektedir. Akli dengesi yerinde olup, 18 yaşını aşmış her birey organ bağışı yapmak amacıyla müracaatta bulunabilir.
Organ Nakil merkezimize kayıt olmak isteyen diyaliz hastaları B/ Blok 1. Kat Organ ve Doku Nakil Koordinatörlüğüne başvurabilirler.
Multidisipliner bir ekip çalışması ile gerçekleştirilen nakil ameliyatı sürecinde emeği geçen tüm mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.
Safiye hanıma da ailesi ve sevdikleriyle sağlıklı bir ömür diliyoruz.FB IMG 1702982572112

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Gizlilik politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Sitemizi kullanarak bu bilgiyi onaylamış sayılırsınız. Detaylar için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.