DOLAR 32,8504 -0.01%
EURO 35,7361 0.12%
ALTIN 2.555,730,43
BITCOIN 21895380.08036%
Muğla
34°

AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

AKÇA’DAN BORÇ PANKARTI ASAN BELEDİYELERE SERT TEPKİ

AKÇA’DAN BORÇ PANKARTI ASAN BELEDİYELERE SERT TEPKİ

27 Mayıs 2024 12:59
AKÇA’DAN BORÇ PANKARTI ASAN BELEDİYELERE SERT TEPKİ
0

BEĞENDİM

-…
-31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AK Parti’den CHP’ye geçen Köyceğiz, Dalaman ve Yatağan Belediyelerinde, belediye başkanlarının, geçmiş dönem güncel borçları Belediye binalarına asarak geçmiş döneme ilişkin olumsuz algı yaratma çabalarına AK Parti Muğla İl Başkanı Avukat Gültekin Akça, sert tepki gösterdi.
-AK Parti İl Başkanı Gültekin Akça:
“Belediyelerin borçlarını afişlere yazdırıp kamuoyu ile paylaşanlara önerimiz LAF değil İŞ üretmeleridir”
-“Menteşe Belediyesi Personel Şirketinde 676 işçi çalıştığı ve bunların 335 tanesinin yine son 5 Yıl içerisinde işe alındığı görülmektedir”

Yerel seçimlerde AK Parti’den CHP’ye geçen Belediyelerin belediye başkanlarının, geçmiş dönem güncel borçları Belediye binalarına asarak geçmiş döneme ilişkin olumsuz algı yaratma çabalarına AK Parti Muğla İl Başkanı Avukat Gültekin Akça, sert tepki göstererek, “AK Parti İl
“Belediyelerin borçlarını afişlere yazdırıp kamuoyu ile paylaşanlara önerimiz LAF değil İŞ üretmeleridir” dedi.
AK Parti Muğla İl Başkanı Gültekin Akça, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
“CHP’li belediyelerin, borçları gösterir afişler asmasından sonra İlçe Başkanlarımıza, öncesinde CHP tarafından yönetilip yine CHP’li belediye başkanlar tarafından yönetilmeye devam eden belediyelerin de borçlarının meclis üyelerince soru önergesi verilerek alınmasını talep ettik.
Bu bağlamda Menteşe Belediye meclis üyelerimiz soru önergesi vererek, Menteşe Belediyesinin güncel borç kalemleri ile son 5 YILLIK dönemde Belediye ve iştirakleri bünyesinde işe alınan toplam işçi sayısının bildirilmesini yazılı olarak talep ettiler”
Akça, Menteşe Belediyesince verilen resmi cevabı AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Avukat Mustafa Algan’ın Belediye meclis üyeleri AK Parti İl Başkanlığı ile paylaştığına işaret ederek,
Menteşe Belediyesinin borçlarını paylaştı:
“Menteşe Belediyesinin Borçları:
SGK, Vergi, Emekli Sandığı borcu :74.247.721,82-TL
Kadrolu İşçi, Memur Maaşları, Emekli İşçi İkramiyeleri :11.854.914,51-TL
Mal, malzeme, hizmet ve yapım giderleri :82.408.767,69-TL Olmak üzere toplam borcu 168.511.404,02-TL’dir”

AK Parti Muğla İl Başkanı Gültekin Akça Menteşe Belediyesinden gelen “İlgili cevabi yazıda, ayrıca sadece Menteşe Belediyesi Personel Şirketinde 676 işçi çalıştığına ve bunların 335 tanesinin yine son 5 Yıl içerisinde işe alındığına dikkat çekerek, şunları ifade etti:
“Verilen bu rakamlar sadece Menteşe Belediyesi Personel Şirketinde istihdam edilen personel sayıları olup bu rakamların üstüne ayrıca Menteşe Belediye Başkanlığı bünyesinde istihdam edilen personel sayısı eklenecektir”

MARMARİS BELEDİYESİN BORCU 650 MİLYON LİRA

Akça, yıllardır CHP’li başkanlarınca yönetilen Menteşe Belediyesinin borç miktarının bu zamana kadar AK Partiden CHP ye geçmiş ve borç miktarları kalem kalem asılarak algı yaratmaya çalışılan diğer ilçe belediyelerinden çok daha fazla olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle tamamladı:
“Nitekim bu güne kadar Marmaris Belediye Başkanlığıda Belediyenin güncel borcunu kamuoyu ile paylaşmış olup, Marmaris Belediyesince paylaşılan borç miktarı 650 MİLYON civarındadır.
Her ne kadar Fethiye, Datça, Milas ve Bodrum Belediyeleri güncel borçlarını açıklamamış ise de bu Belediyelerinde ciddi miktarda borçlarının bulunduğunu tahmin etmekteyiz.
İl Başkanlığı olarak geçmiş dönemde Ak Partili Belediye Başkanlarınca yönetilen Dalaman, Köyceğiz, Ula ve Yatağan İlçe Başkanlarımızdan kamuoyu ile paylaşılan borçlarla ilgili bilgi aldık. ALGI yaratmak amacıyla kamuoyu ile paylaşılan borçların Belediyenin yıllık bütçesine oranla oldukça düşük ve genel olarak yapılan hizmetlerden kaynaklı olduğu görülmektedir. Ayrıca bu belediyelerin 2019 Seçimleri sonrasında devralınırken yıllık bütçelerine oranla ciddi miktarlarda borçlarla devir alındıklarını da biliyoruz. Belediyelerin başarısı bütçelerini nasıl idare edebildikleri ve bunun karşılığı yaptıkları hizmetlerle orantılıdır.
Geçmiş dönemde Ak Parti’li belediye başkanlarınca yönetilen Dalaman, Ortaca, Köyceğiz, ve Yatağan’da belediye başkanlarımızın İlçelerine çok önemli hizmetler kazandırdıkları herkesin malumudur. CHP’li Belediyelerin ise bu zamana kadar yaptıkları hizmetlerini hemşerilerimizin takdirine bırakıyoruz. Belediyelerin borçlarını afişlere yazdırıp kamuoyu ile paylaşanlara önerimiz LAF değil İŞ üretmeleridir. “

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Gizlilik politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Sitemizi kullanarak bu bilgiyi onaylamış sayılırsınız. Detaylar için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.