DOLAR 32,6567 0.43%
EURO 35,0254 0.29%
ALTIN 2.441,270,26
BITCOIN 2133903-1.01315%
Muğla
36°

AÇIK

13:17

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
Bakanı Naci Ağbal, Varlık Barışı Geliyor

Bakanı Naci Ağbal, Varlık Barışı Geliyor

9 Mayıs 2018 10:40
Bakanı Naci Ağbal, Varlık Barışı Geliyor
0

BEĞENDİM

Varlık Barışı nedir? 2018 Varlık Barışı fonu ne zaman çıkacak? Varlık Barışı fonu neleri kapsıyor? Varlık Barışın’dan nasıl yararlanılır? Seçime az bir süre kala hükümet yeni bir varlık barışı getireceğini açıkladı. Varlık barışından faydalanmak isteyenlerden yüzde 3 vergi tahsil edilecek. Maliye Bakanı Naci Ağbal, Varlık Barışı ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. ‘Varlık Barışı’na ilişkin bir düzenleme getiriyoruz’ diyen Bakan Ağbal, ‘Vatandaşlarımızdan yurtdışında para altın döviz gibi yatırımları olan vatandaşlarımız 11. ayın sonuna kadar Türkiye’ye getirirlerse, bankalara ve aracı kurumlara bu varlıkları bildirirlerse Türkiye içerisinde diledikleri gibi tasarruf edecekler’ dedi. İşte Varlık Barışı ile ilgili merak edilenler ve Maliye Bakanı Naci Ağbal, Varlık Barışı ile ilgili yaptı son dakika açıklamasının ayrıntıları…

ad*{vertical-align:middle;}body{margin:0;padding:0;}

inFIF=true;var _nhide;window._adform=[[‘on.setup’,function(s){_nhide=_nhide||s.options.type!=’floating’||!setTimeout(function(){_nhide||(frameElement.style.display=’none’)},50)}]];window._adform.tagFrame = window.parent;window.onerror = function (error) {new Image().src = “//track.adform.net/jslog/?src=adxErrors&msg=” + encodeURIComponent(‘534503 – ‘ + error);window.onerror = null;return false;}; (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); (function(d){var _w, _c=0, _r=(“HTMLDocument” in window && document.write !== HTMLDocument.prototype.write);if (window.onload) {_c=1;d.close();}_w = d.write;d.write = function(a){new Image().src = “//track.adform.net/jslog/?src=asyncwrite&msg=534503:cdw_”+_c+”:”+_r;_w.call(d, a);};var c = window._adform.tagFrame[window.__renderCallback__];c && c(window.frameElement);})(document);” data-onload=”(function h(a, b){function c(){b?F.open():F.open(“text/html”,”replace”);F.write(L);v.__rendered__=!0;m=a.offsetWidth;n=a.offsetHeight;p=v.document.body;p.style[“float”]=”left”;h=p.offsetWidth;l=p.offsetHeight;q=p.scrollWidth;r=p.scrollHeight;v.adjustFrame=f;x[H]&&(M(x[H]),x[H]=null);x[H]=P(f,50);A(e,3E3)}function d(){A(function(){M(x[H]);x[H]=null},5E3)}function e(){d();F.close()}function f(){var b=0,c=0;h=p.offsetWidth;l=p.offsetHeight;q=p.scrollWidth;r=p.scrollHeight;g=h>q?h:q;k=l>r?l:r;for(var d=0;d=h&&c>=l?(y.width=b+”px”,y.height=c+”px”):(y.width=g+”px”,y.height=k+”px”),m=a.offsetWidth,n=a.offsetHeight;t=b;u=c}var g,k,h,l,m,n,q,r,p,t,u,v=a.contentWindow,x=v.parent,H=”_inter_”+a.id,A=x.setTimeout,P=x.setInterval,M=x.clearInterval,L=a.getAttribute(“data-contents”),y=a.style,F=v.document;v.__rendered__||(v.__rendered__=!0,b?c():A(c,0))})(this,false)” style=”box-sizing: inherit; margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; vertical-align: middle; width: 300px; height: 250px;”>

Varlık Barışı nedir? 2018 Varlık Barışı fonu ne zaman çıkacak?  Varlık Barışı fonu neleri kapsıyor? Varlık Barışın’dan nasıl yararlanılır? Seçime az bir süre kala hükümet yeni bir varlık barışı getireceğini açıkladı. Varlık barışından faydalanmak isteyenlerden yüzde 3 vergi tahsil edilecek. Maliye Bakanı Naci Ağbal, Varlık Barışı ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. “Varlık Barışı’na ilişkin bir düzenleme getiriyoruz” diyen Bakan Ağbal, “Vatandaşlarımızdan yurtdışında para altın döviz gibi yatırımları olan vatandaşlarımız 11. ayın sonuna kadar Türkiye’ye getirirlerse, bankalara ve aracı kurumlara bu varlıkları bildirirlerse Türkiye içerisinde diledikleri gibi tasarruf edecekler” dedi. İşte Varlık Barışı ile ilgili merak edilenler ve Maliye Bakanı Naci Ağbal, Varlık Barışı ile ilgili yaptı son dakika açıklamasının ayrıntıları…

Anadolu Ajansı Editör Masası’na konuk olan Bakan Ağbal’ın konuşmasında satır başları şöyle:

*6736 ve 7020 sayılı kanunun uygulanmasında çok farklı bir kampanya uyguladık. Son 2 yapılandırmada hem başvuru sayıları yüksek hem de şuana kadar sistemde kalan mükellef sayısı yüksek.

BU YILIN 11’İNCİ AYINA KADAR

*Varlık Barışı düzenlemesi yapmıştık. Yeni bir düzenleme yok ama bugün genel kurulda görüşülecek, Varlık Barışı’na ilişkin bir düzenleme getiriyoruz. Bugün yapacağımız çalışmada getireceğimiz öneride temel unsurlarını da sizlerle paylaşayım:

*Vatandaşlarımızdan yurtdışında para altın döviz gibi yatırımları olan vatandaşlarımız 11’inci ayın sonuna kadar Türkiye’ye getirirlerse, bankalara ve aracı kurumlara bu varlıkları bildirirlerse Türkiye içerisinde diledikleri gibi tasarruf edecekler.

YÜZDE 3 ORANINDA VERGİ TAHSİLATI

*Yurtdışında olan dövizini işletmesine koymak isteyen vatandaşlarımız da bunu yapabilecek. Yüzde 3’ü oranında vergi tahsil edeceğiz. Bu varlığı getirip işletmesine koyduğu surette herhangi bir vergi tahsili yapılmayacak. Yurtdışında getirdiği varlığı işletmesinden istediği zaman çekebilecek. İşletmenin yurtdışından kullandığı kredi var ve aynı zamanda yurtdışında da varlığı var, “Yurtdışındaki bu varlıklarımı işletmemin yurtdışında olan borçlarının ödemesinde kullanayım” derse buna da imkan sağlıyoruz.

*İkinci düzenleme yurtiçi varlıkların işletmeye dahil edilmesi… Taşınmazlar var, altınlar, nakitler var. Müracaat edecek vatandaşlar bu varlıkları işletmeye dahil etme beyanında bulunacaklar, aynı şekilde yüzde 3 oranında vergi ödeyecekler ve bu varlıkları işletmelerine dahil etme dahilinde hiçbir vergi incelemesine dahil olmayacaklar. İsterlerse daha sonra işletmelerinden de çekebilecekler.

Varlık Barışı düzenlemesinde şöyle bir kural getiriyoruz; bu düzenlemeden yararlanmak istiyorsanız yüzde 3’lük vergiyi ödemek zorundasınız.

YÜZDE 3 VERGİ ALINACAK

Yurtdışında olan dövizini işletmesine koymak isteyen vatandaşlarımız da bunu yapabilecek. Yüzde 3’ü oranında vergi tahsil edeceğiz. Bu varlığı getirip işletmesine koyduğu surette herhangi bir vergi tahsili yapılmayacak. Yurtdışında getirdiği varlığı işletmesinden istediği zaman çekebilecek. İşletmenin yurtdışından kullandığı kredi var ve aynı zamanda yurtdışında da varlığı var, “Yurtdışındaki bu varlıklarımı işletmemin yurtdışında olan borçlarının ödemesinde kullanayım” derse buna da imkan sağlıyoruz.

İNCELEMEYE GİRMEYECEKLER

İkinci düzenleme yurtiçi varlıkların işletmeye dahil edilmesi… Taşınmazlar var, altınlar, nakitler var. Müracaat edecek vatandaşlar bu varlıkları işletmeye dahil etme beyanında bulunacaklar, aynı şekilde yüzde 3 oranında vergi ödeyecekler ve bu varlıkları işletmelerine dahil etme dahilinde hiçbir vergi incelemesine dahil olmayacaklar. İsterlerse daha sonra işletmelerinden de çekebilecekler.

Varlık Barışı düzenlemesinde şöyle bir kural getiriyoruz; bu düzenlemeden yararlanmak istiyorsanız yüzde 3’lük vergiyi ödemek zorundasınız.

16 MİLYAR GELİR ELDE EDİLDİ

Her yaptığımız düzenleme gelir beklentimizi yukarı çekiyor. Bugüne kadar bir rakam vermedim şu anda da vermek doğru değil ama yakın bir zamanda son 2 yapılandırma kanunu yaptık. Yıllık 16 milyar liralık gelir elde ettiğimizi gördük. Asgari bu kadarlık bir gelir elde edeceğimizi öngörüyoruz. Peşin ödemeyi daha cazip hale getirdik.

Varlık Barışı düzenlemesi de önemli bir düzenleme. Açıkçası vatandaşlar bu tür düzenlemelerde belli bir vergi ödemek gibi talepleri de var. Bu sene 2018 yılı bütçe gelirleri bu ilave gelen gelirler nedeniyle öngörümüzün çok üzerinde gelecek.

EMEKLİYE BAYRAM İKRAMİYESİ

Bakan Ağbal emekliye bayram ikramiyesi ile ilgili gerekli düzenlemeleri yaptıklarını ilk ikramiyelerin önümüzdeki Ramazan Bayramı öncesinde Haziran ayının başında hesaplara yatırılacağını açıkladı. Bakan Ağbal söz konusu düzenlemenin kalıcı hale getirileceğini de aktardı.

MATRAH DÜZENLEMESİ

Maliye Bakanı Ağbal, yoğun talep üzerine Genel Kurul’da bugün verilecek önergeyle 2017’yi de matrah artırımı düzenlemesine dahil etme kararı aldıklarını duyurdu.

VARLIK BARIŞI NEDİR?

Yurtdışında bulunan altın, para, bono, tahvil, hisse senedi gibi varlıkların 31 Aralık 2016 tarihine kadar yurda getirecek olan şirket veya gerçek kişilerden hiçbir vergi alınmamasına karar kılındı. Daha önceki yıllarda çıkarılan varlık barışı kanunlarında %2’lik bir vergi ödeme yükümlülüğü bulunmaktaydı. Bu kez önceki düzenlemelerden farklı olarak yeni varlık barışı kanunu kapsamında, ülkeye sokulan varlıklardan hiçbir vergi alınmayacak. Yeni varlık yasası kanunu ile ülkemizde yaşayan ancak yurt dışında farklı sebeplerden dolayı varlıkları bulunanlar rahat bir şekilde bu  varlıklarını ülkemize getirebilecekler.

Varlık Barışın’dan Nasıl Yararlanılır?

Yeni varlık yasası kapsamında gerçek kişiler veya şirketler, yurt dışında bulunan para, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını ülkemize getirmek istediklerini 31 Aralık 2016 yani son başvuru tarihine kadar Türkiye’de bulunan bir banka ya da aracı kuruma bildirecekler.  Önceki varlık yasası kanunlarında bilgilendirmeler vergi daireleri aracılığıyla yapılmaktaydı. Ancak yeni düzenlemede bu şart kaldırıldı. Bu kez doğrudan bankaya veya aracı kurumlara bildirim yapılacak.  Varlık barışından yararlanmak isteyenler paralarını yıl sonuna kadar ülkemize sokabilecekler. Ayrıca yurt dışında taşınmazlara sahip olanlar ve alacağı olanlar ise bildirimde bulunmaları durumunda 1 sene ek zaman tanınacak.

Ayrıca yeni varlık yasası kapsamında ülkemize getirilen paraların sermayeye eklenme zorunluluğu da bulunmayacak. Şirket sahipleri bu paraları istedikleri takdirde, bankalarda bulunan mevduat hesaplarına yatırabilecekler, bina alabilecekler veya başka şirket kurabilecekler. İsterse yine yurt dışına çıkartabilecek. Para ülkeye başka kişi adına da getirilebilecek. Bu durumda da veraset ve intikal vergisi talep edilmeyecek. Tasarı hakkında önemli açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, çıkarılacak veri barışı yasasının ülkemizdeki kaynak ihtiyacını değerlendirmek amacıyla önem arz ettiğini söyledi.

“Varlık Barışı” kapsamına giren varlıklar nelerdir?

Para, Döviz, Altın, Menkul Kıymet, Sermaye Piyasası araçları (tahvil, hisse senedi vb.), varlığı kanaat verici bir belgeyle ispat edilen taşınmazlar (arazi, arsa, tapu kütüğüne kaydedilen bağımsız ve sürekli haklar ve kat mülkiyet kütüğüne kayıtlı bağımsız bölümler), şirketin ortaklarına olan borçları vergi barışı kapsamına girmektedir.

1- Varlık Barışının genel çerçevesi nedir?

Bu düzenlemeyle; 31/12/2016 tarihine kadar gerçek ve tüzel kişilerce, yurt dışında bulunan para, döviz, altın, hisse senedi, tahvil ve diğer menkul kıymetlerin banka ve aracı kurumlara bildirilmesi, alacak ve taşınmazların vergi dairelerine beyan edilmesi, yapılan bu bildirim ve beyanlardan hareketle vergi incelemesi, vergi tarhiyatı, soruşturma ve kovuşturma yapılmaması öngörülmektedir.

2- Hangi varlıklar bu kapsama girmektedir?

Yurt dışında bulunan para, döviz, altın, hisse senedi, tahvil ve diğer menkul kıymetleri ile alacak ve taşınmazlar bu kapsamdadır.

Yurt içi varlıklar bu kapsama dâhil değildir.

3- Varlıkların bildirimi başka kişilerin nam ve hesabına yapılabilir mi?

Gerçek ve tüzel kişiler, bu varlıkları, diğer kişilerin nam veya hesabına bildirim veya beyanda bulunabilecektir.

4- Ne zamana kadar ve nereye beyan edilmesi gerekiyor?

    Para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları, 31/12/2016 tarihine kadar Türkiye’deki banka veya aracı kurumlara bildirilecektir.

    Alacaklar ve rayiç bedeliyle taşınmazlar, 31/12/2016 tarihine kadar, Türk Lirası cinsinden vergi dairelerine beyan edilecektir.

5- Beyan edilen varlıklar ne zamana kadar Türkiye’ye getirilmeli?

Yurt dışında bulunan ve bu kapsamda bildirilen para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının, 31/12/2016 tarihini geçmemek şartıyla, bildirim tarihini takip eden bir ay içerisinde; beyan edilen alacak ve taşınmazların ise beyan edilen değerlerinin karşılığının Türk Lirası veya döviz olarak,  beyan tarihini takip eden bir yıl içerisinde Türkiye’ye getirilmesi gerekiyor.

4- Hangi tarihten itibaren sahip olunan yurt dışı varlıkları bu kapsamdadır?

Düzenlemede bu yönde bir tarih belirlenmemiştir. Bu sebeple, bildirilecek olan varlığın belli bir tarihten önce yurt dışında olduğunu ispat etmeye gerek yoktur.

5- Varlıkları Türkiye’ye getirmeden bu düzenlemeden yararlanılabilinir mi?

Bunun sadece bir istisnası vardır. Buna göre, kanuni defterlere kaydedilen varlıklar, yurt dışında bulunan banka veya finansal kurumlardan kullanılan ve düzenlemenin yürürlük tarihi itibarıyla kanuni defterlerde kayıtlı olan kredilerin, en geç 31/12/2016 tarihine kadar, kapatılmasında kullanılabilir. Bu takdirde, borcun defter kayıtlarından düşülmesi kaydıyla, ödemede kullanılan varlıkların Türkiye’ye getirilme şartı aranmaksızın bu düzenlemeden yararlanılabilinir.

6- Varlıkların kayıtlara intikali ne şekilde olacaktır?

Yurtdışından getirilen bu varlıklar, işletmelerin kanuni defterlerine kaydedilebilecektir. Kayıt işlemlerinde sınırlayıcı bir düzenleme öngörülmemektedir. İşletmelere, sermayeye ilave etme, özel fon hesabında tutma veya işletme borçlarının ödenmesinde kullanma konusunda ihtiyarilik sağlanmaktadır.

Ayrıca, bildirim ve beyana konu edilen varlıklar için amortisman ayrılamayacaktır. Bu varlıkların elden çıkarılmasından doğan zararlar, gelir veya kurumlar vergisi uygulaması bakımından gider veya indirim olarak kabul edilmeyecektir.

7-  Hangi avantajları getirmektedir?

Bu kapsamda bildirilen veya beyan edilen işlemler dönem kazancının tespitinde dikkate alınmayacaktır. Diğer bir anlatımla bu varlıklar için vergi alınmayacaktır.

Kanuni defterlere kaydedilen varlıkların, sermayeye ilave edilmemiş olması kaydıyla, işletmeden çekilmesi kar dağıtımı sayılmayacak ve bu nedenle gelir ve kurumlar vergisi tarhiyatı yapılmayacaktır.

Bildirilen veya beyan edilen varlıklar nedeniyle, bildirim veya beyanda bulunan kişiler ile varlıkların nam veya hesabına getirildiği diğer gerçek ve tüzel kişiler nezdinde, hiçbir suretle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacak, vergi cezası kesilmeyecektir.

Nam veya hesabına bildirim veya beyanda bulunulanlara yapılan intikaller, ivazsız intikal olarak değerlendirilmeyecek ve veraset ve intikal vergisine konu edilmeyecektir.

Diğer taraftan bildirim veya beyanda bulunanlar ile bunların kanuni temsilcileri hakkında, sırf bu beyanın yapılmış olmasından dolayı ve bu beyandan hareket edilerek, aşağıda yer alan ilgili kanun ve kanun hükümleri dahil olmak üzere, hiçbir şekilde herhangi bir araştırma, inceleme, soruşturma veya kovuşturma yapılmayacak ve idari para cezaları uygulanamayacaktır;

    1567 sayılı Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun,
    106, 107, 108, 109 ve 110 uncu maddeleri hariç olmak üzere, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu,
    4458 sayılı Gümrük Kanunu,
    5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu,
    213 sayılı Kanunda düzenlenen suçlar ile bu suçlardan kaynaklanan mal varlığı değerleriyle ilgili olarak 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 282 nci maddesi.

8- Varlıkların Türkiye’ye getirilmemesi halinde bir yaptırım olacak mı?

Bu kapsamdaki varlıkların Türkiye’ye getirilmemesi veya Türkiye’deki bankalar veya aracı kurumlarda açılacak bir hesaba transfer edilmemesi halinde, tasarının geçici 2 nci maddesinin beşinci fıkra hükmünden yararlanılamayacak ve;

    Bildirilen veya beyan edilen varlıklar nedeniyle, bildirim veya beyanda bulunan kişiler ile varlıkların nam veya hesabına getirildiği diğer gerçek ve tüzel kişiler nezdinde, vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılabilecek, vergi cezası kesilebilecek,
    Nam veya hesabına bildirim veya beyanda bulunulanlara bu kapsamda yapılan intikaller, ivazsız intikal olarak değerlendirilebilecek ve veraset ve intikal vergisine konu edilebilecek,
    Diğer kanunlar nezdinde; araştırma, inceleme, soruşturma veya kovuşturma yapılabilecek ve idari para cezaları uygulanabilecek.

Söz konusu Kanun maddesine aşağıdaki bağlantı yoluyla ulaşabilirsiniz.

Varlık Barışı Maddesi

 Sirkülerlerimizde yer alan bilgiler belli bir konunun veya konuların çok geniş kapsamlı bir şekilde ele alınmasından ziyade genel çerçevede bilgi vermek ve yorum yapmak amacını taşımaktadır. Bu sirkülerler ile amacımız muhasebe, vergi, yatırım, danışmanlık alanlarında veya diğer türlü profesyonel bağlamda tavsiye veya hizmet sunmak değildir. Bilgileri kişisel finansal veya ticari kararlarınızda yegane dayanak olarak kullanmaktan ziyade, konusuna hakim profesyonel bir danışmana başvurmanız tavsiye edilir. Bu sirkülerler ve içeriğindeki bilgiler, oldukları şekliyle sunulmaktadır; “DRT Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim A.Ş.” ve İngiltere mevzuatına gore kurulmuş olan “Deloitte Touche Tohmatsu Limited” ve onun üye firmaları ve bunların iştirakleri ve filyalleri (bundan böyle ayrı ayrı veya birlikte “Deloitte”), bunlarla ilgili sarih veya zımni bir beyan ve garantide bulunmamaktadır. “Deloitte”, söz konusu sirkülerlerin ve içeriğindeki bilgilerin hata içermediğine veya belirli performans ve kalite kriterlerini karşıladığına dair bir güvence vermemektedir. Sirkülerleri ve içeriğindeki bilgileri kullanımınız sonucunda ortaya çıkabilecek her türlü risk tarafınıza aittir ve bu kullanımdan kaynaklanan her türlü zarara dair risk ve sorumluluk tamamen tarafınızca üstlenilmektedir. “Deloitte”, söz konusu kullanımdan dolayı, (ihmalkarlık kaynaklı olanlar da dahil olmak üzere) sözleşmesel bir dava, kanun veya haksız fiilden doğan her türlü özel, dolaylı veya arızi zararlardan ve cezai tazminattan dolayı sorumlu tutulamaz.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Gizlilik politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Sitemizi kullanarak bu bilgiyi onaylamış sayılırsınız. Detaylar için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.