DOLAR 32,5508 -0.02%
EURO 34,9039 0.04%
ALTIN 2.431,480,07
BITCOIN 2169019-0,14%
Muğla
23°

KAPALI

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Bodrum Marmara Koleji velileri  yüzde 350 artışa tepki gösterdi

Bodrum Marmara Koleji velileri yüzde 350 artışa tepki gösterdi

12 Mart 2024 09:41
Bodrum Marmara Koleji velileri  yüzde 350 artışa tepki gösterdi
0

BEĞENDİM

Bodrum  Özel Marmara Koleji’nde eğitim ücretlerine yüzde 300-350 oranında zam yapılması velileri isyan ettirdi. Bugün okul önünde eylem yapan 70 veli soruna çare bulunmasını istedi.Sabah saatlerinde okul önünde toplanan veliler okul yönetiminin yasalara aykırı olarak eğitim ücretlerine yüzde 300-350 oranında zam yaparak velileri zor durumda bıraktığını belirterek eylem ve basın açıklaması yaptı.500 veli ise soluğu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde aldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü soruşturma başlattı.

 

YÜZDE 300-350 ORANINDA ARTIŞ OLURMU

Yaklaşık 500 veli adına açıklama yapan Doğan Sandalcı şunları söyledi.

“Özel Bodrum Marmara Koleji 2024-2025 Eğitim-Öğretim Yılı için açıkladığı eğitim ücretinde %300’leri geçen bir fiyat artışı politikası izlemiştir.

Bu artış oranının ana kademe geçişleri (1.5. ve 9.sınıf) ve okula yeni başlayan öğrenciler için geçerli olmasının yanı sıra, okulda mevcut olan ara sınıflar için de geçerli olduğunu, okulun muhasebe bölümü teyit etmiştir.

 

 

Bu ve benzeri haksız, tek taraflı ve ticari uygulamaların önüne geçebilmek adına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, mevcut ara sınıflarda devam eden öğrencilere uygulanabilecek artış oranı Milli Eğitim Bakanlığı Özel Okullar yönetmeliği 5.bölüm 53.maddesinde yer alan yönetmelikte belirlenmiştir. Bu sene bu oran yaklaşık %59 iken, Özel Bodrum Marmara Koleji hukuka aykırı olarak, yasal sınırın çok üstünde ve %300’leri geçen bir artış yapmıştır.Örneğin, geçtiğimiz sene, ilkokul 2.sınıf velisi eğitim bedelini 73.500tl+kdv ve yemek ücreti 28.000tl+kdv olarak ödemiş iken, bu sene 3.sınıfa geçecek olan öğrencisi için, eğitim bedeli 300.000tl+kdv ve yemek ücreti 90.000tl+kdv olarak ödemek zorunda bırakılmıştır.

Ana kademeye devam edecek öğrenciler de geçen yıllara oranla beklentinin çok üzerinde bir artış oranı ile mağdur edilmiştir” ifadelerini kullandı.

 

 

BİRÇOK ÖĞRENCİ AYRILMAK ZORUNDA KALDI

Sandalcı  açıklamasının devamında ise “Birçok öğrenci bu zam artışı karşısında devam ettiği okulundan, çok sevdiği arkadaşlarından ve öğretmenlerinden ayrılmak zorunda kalacaktır. Öğrencilerin her sene okul değişimine gitmesi çocukların akademik devamlılığı ile sosyal ve psikolojik gelişimleri üzerinde olumsuz etkiye sebep olabilir. Bu nedenle bu konu veli için bir tercih gibi görünse de çocuklarımız için seçim olmaktan uzaktır. Bu durum velilerin çaresizliğinden, içinde bulunduğu zorunlu durumdan yararlanmaya yönelik bir tavırdır.

Bu haksız ve hukuka aykırı uygulamanın sona ermesi amacıyla okul yönetimi ile yapılan görüşmelerden maalesef hiçbir sonuç alınamamış, yönetim bu konuda tek yetkinin kolejin sahibi Hüseyin Şimşek’te olduğunu bizlere iletmiştir. Bunun üzerine, sınıf temsilcisi velilerimiz 06.03.2024 tarihinde Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne giderek idari yoldan bu durumun önüne geçilmesi ve mevzuatın işletilmesi amacıyla İlçe Milli Eğitim Müdürü ve diğer yetkililerle görüşme sağlamış ve 500 e yakın itiraz dilekçeleri bırakmıştır.

Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü konunun bizzat takipçisi olacağını ve bireysel olarak verdiğimiz itiraz dilekçelerinin işleme konulduğunu, konuyu İl Milli Eğitim Müdürüne ilettiklerini ve müfettiş tayin edilerek soruşturma başlatılacağını iletmiştir.

Gelinen bu noktada, sorunun Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılacak soruşturma neticesinde çözüleceğini ummakla birlikte, okulumuzun sahibi ve yılların eğitimcisi olarak bildiğimiz Hüseyin Şimşek’in, yaşanan sürece rağmen hukuka aykırı bu uygulamayı ısrarla sürdürmeye devam etmesi durumunda; her ne kadar istemesek de son çare olarak haklarımızı gerek bireysel gerekse toplu olarak yargı önünde aramak zorunda kalacağımızı ve ÖZEL BODRUM MARMARA KOLEJİ’nin, veli ve öğrencileri ile davalı bir kurum olarak “EĞİTİM” faaliyetini sürdüreceğini bildirmek isteriz” dedi

 

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ SORUŞTURMA BAŞLATTI

Velilerden Necati Azazi ise 500 öğrenci velisinin İlçe Milil Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe vererek şikayet etmesi üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün müfettiş görevlendirerek soruşturma başlattığını belirterek “Yüzde 300 ‘lere var zamları kabul etmek mümkün değil, yönetimle görüştük bu konuda geri adım atmıyorlar” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Gizlilik politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Sitemizi kullanarak bu bilgiyi onaylamış sayılırsınız. Detaylar için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.