DOLAR 32,8560 -0.61%
EURO 36,0615 0.06%
ALTIN 2.549,13-0,03
BITCOIN 22395291.09495%
Muğla
37°

AÇIK

04:22

SABAHA KALAN SÜRE

  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
Datça’da Yangın Trafo Kaynaklı Elektrik 600 Hektar Alan Zarar Gördü

Datça’da Yangın Trafo Kaynaklı Elektrik 600 Hektar Alan Zarar Gördü

14 Temmuz 2022 03:48
Datça’da Yangın Trafo Kaynaklı Elektrik 600 Hektar Alan Zarar Gördü
0

BEĞENDİM

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi yangının çıkış nedenit rafo  kaynaklı elektrikden çıktığı tahmin ediyoruz. 500 ile 600 hektar alan zarar gördü.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Datça’da orman yangınlarına ilişkin açıklama yaptı.

Yangının elektrik trafosundan çıktığı düşünülüyor

Marmaris yangınının 10’da biri seviyesinde bir yangın. Çıkış nedeniyle ilgili de şu anki tespitimiz elektrik trafosundan çıktığı, ama kesin değerlendirmeleri ilerleyen saatlerde paylaşacağız.

Havadan ve karadan müdahale eden sayılı ülkelerdeniz. Orman varlığı fazla olan bir ülkeyiz. Yeşil vatanı tek başımıza koruyacak değiliz. Her vatandaşın olumsuz bir durum görünce ihbar etmesi gerekiyor.

Yaklaşık 500-600 hektar alan zarar gördü.

Tesellimiz herhangi bir zahiyatın olmaması. AFAD yetkililerinin de paylaştığı gibi 2400 vatandaşımız tahliye edildi. Yangın söndürme çalışmaları da sürmektedir.

10 tane uçak, 17 helikopter, 179 arazöz, 29 da iş makinesi olmak üzere görevdeyiz. Alanın küçüklüğüne göre oldukça iyi rakamlar. 

Bakanlığın kullandığı 1 adet İHA da görevdedir. Daha önceki yangında sıklıkla dile getirilen gece görev yapabilen helikopterler şu an devrededir. Bunları ilk defa test ediyor olacağız. Performansını gözleyeceğiz.

“Rüzgar işimizi zorlaştırıyor”

Nereden estiği belli olmayan bir rüzgar söz konusu. Bazı bölgelerde hızı çok çok yüksek. 45-50 dakika önce aralarında 2 kilometre mesafe olan yerde bir anda parlama oldu. Teknik ekip rüzgar dolayısıyla olduğunu tespit etti. 

Marmaris yangınının 10’da biri seviyesinde bir yangın. Çıkış nedeniyle ilgili de bir elektrik trafosundan çıktığını düşünüyoruz ama kesin ifadeleri ilerleyen saatlerde aktaracağız.

Havadan ve karadan müdahale eden sayılı ülkelerdeniz. Orman varlığı fazla olan bir ülkeyiz. Yeşil vatanı tek başımıza koruyacak değiliz. Her vatandaşın olumsuz bir durum görünce ihbar etmesi gerekiyor.

Alanları ifade etmek olur. İsem 1466 personelimiz ve 100 gönüllü kardeşimiz olaylara aktif olarak yangın söndürme çalışmalarına katılmış durumdalar. Tabii ki bizim helikopterlerimiz var. Sadece şu atan uçak ve helikopterler değil. Aynı zamanda gözetleme içip içip için kullandığımız helikopterler var. 3 adet de böyle bir helikopter yoğun olarak olarak Genel Müdürlük olarak aktif olarak devrededir. Onlardan elde edilen görüntüler çerçevesinde kendine vücut teknolojik altyapımız 

Yangında sıklıkla dile getirilen kimilerine göre gece görüş özelliği olan helikopter Ama bizim ifadelerimiz de gece görev yapabilen helikopter olarak tanımladığımız helikopterler şu anda devrededir. Belki Sizlerde medya mensupları olarak basın ve bunların çalışmalarını duyuyorsunuz. Tabii ki biz de açıkçası böyle vasfı olan ve su ile ilgili Orman Genel Müdürlüğü olarak ilk defa test ediyor imkanımız olacak. Çünkü bakanlığımızın envanterinde bu helikopterlerde ve bu helikopterler bu şekilde kullanılıyor olacak tabii ki Belki hediyesi var. Mahallesi yangını yine birlikte Yaşadığımız bir yangın olduğu için şu anda basın mensuplarının da bizimle hissettiğimiz gibi bir nereden geldiği belli olmayan bir rüzgar söz konusu farklı Biraz da bizi Aslında rahatsız eden de odur bazı bölgeler var ki o bölgelerde rüzgarın hızı çok 

Çok çok yüksek bundan yaklaşık bir 45 dakika önce neredeyse mesafesi olan iki ayrı noktaya Fatma dediğimiz Hadise ile birlikte bir anda meydana geldi ve arka planı zorlaştıran şiddeti ve yönü kestirilemeyen meteorolojinin verilerine ve paylaşımlarına göre de sahada farklı rüzgar etkisi var. Şu anda dediğim gibi rutubetle ilgili bir probleminiz yok. Rüzgar gerçekten. 

Gecenin ilerleyen saatlerinde da etkisini gücünü kaybedecek Ama hasta olan bu paradan vereceğimiz mücadele bu 1466 bizim kendi personelimiz 130 tane gönüllü ve diğer kurumların Onlar bizim kendi aracımız var. İş makinelerimiz var. Müdahale araçlarımıza bunlarla bu çalışmayı yürütüyoruz arkadaşlar zaten çok büyük bir alan değil. Yani yine Marmaris için söylüyorum 500-600 diyoruz hatırlanacak olursa 

Ama tabii ki yalnız İle bağlantılı olarak değişebilir. Daha ilerlememesi noktasından O söylemiş olduğunuz 500-600 hektarlık alanın içinde de yerleşim yerleri var. O yerleşim yerlerinde de çok şükür. Herhangi bir herhangi bir oralarda bir can var. Can kaybı vesaire de söz konusu değil düşme ihtimali de var. Yangının çıkış nedeniyle ilgili Belki onu da sizler aracılığıyla milletimize alkollü olduğu ifade edilen bir kişi İki farklı noktadan yangını ateşini fitilini ateşlemiş ti ama burada elektrik arasında değerlendirme olarak kardeşlerimiz zaten bizim bu orman yangınları mızda ondan gerçekten birer Cengaver biz onlara Aynen Kara Kuvvetleri gibi onlarda para gücüne oluştur. Onlar buna ışıklardır. Normalde biliyorsunuz değerli arkadaşlar. Dünyada bırakın yansın mantığı vardır. Sonuçta çıkarıyorlar. Bizim insanımıza hayatı kıymetli Değil mi arkadaşlar bu coğrafya için hayatını feda edenler WhatsApp’ta ve Murat’la bu canlarını feda etmeyi göze alıyorlarsa orman ve ormanın içindeki sadece ağaç değil. Ağaçların arasındaki canlılar kurtarma yaşatma kurtarmak için verilen mücadelede Aslında Dolayısıyla Bu yönüyle de ayrı veya da karşı ateş dediğimiz veya ikisinin mix’i olan karışımı olan bir hibrit uygulama ile Biz sürekli 

Havada gerekse de havadan mücadeleyi bir arada yapan bir ülkeyiz ve bunda da gerçekten çok şükür başarılı bir ülkeyiz. 108v geçmişi olan kocaman bir orman genel müdürlüğümüz var. Orman teşkilatımız var. Cumhuriyetin neredeyse yaş olarak iki katı tecrübeye sahip kardeşlerimiz de o dumanı dumandan etkilenmeye rağmen hemen geri dönebilmektedir. Tabii bu kardeşlerimizin hava araçlarımız Siz basın mensuplarının önemli bir konu olur. Bu da hani İşte bu gece görüşler helikopterler

Adına ne dersek diyelim. Ama biz sonra gece görev yapan helikopterler diyoruz. Helikopterleri de Bu çerçevede ihtiyacı olmaz ama bu coğrafyanın orman varlıklarını %50 5’i son derece yangına hassas ve bizde coğrafi da bu konuda başı çekiyor. Vatandaşlarımızın halinde olması anında ihbar etmeleri ve olmanı hep Birlik Orman Genel müdürlüğümüzün çalışanı var. Biz 21000 çalışanlar 780000 kilometrekarelik bir alanda hizmet veriyor.

Gece yangın söndürme kabiliyetine sahip helikopterler de Datça’da görev yapmaya başladı.

Helikopter, özellikle yangının başladığı Mesudiye Mahallesi Kırtepe mevkisindeki alevlere su atıyor. Helikopterin ilk çalışmaları kameralar tarafından kaydedildi.

Orman işçileri arazözler, TOMA’lar ve iş makineleriyle yangına müdahale ediyor. Bazı vatandaşlar da aralıksız süren söndürme çalışmalarını sahilden takip ediyor.

Söndürme çalışmalarını koordine eden Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, beraberindeki Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, Muğla Valisi Orhan Tavlı ve diğer ilgililerle bölgedeki incelemelerini sürdürüyor.

Söndürme çalışmalarına katılan işçilerle de görüşen Bakan Kirişci, çalışmaları yakından takip ediyor.

Jandarma ekipleri yangın bölgesine sivillerin girişlerine izin vermiyor.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Datça’da devam eden orman yangınıyla ilgili gece helikopterle müdahale edilmesine rağmen, gece havadan müdahale edilmediğine yönelik açıklama ve paylaşımlarda bulundu.

Sosyal medya hesabından ve katıldığı TELE-1 adlı televizyon açıklama yapan Alban, “Datça’da orman yangınla baş başa bırakılıp kaderine terk edilmiş durumda. ‘Gece test uçuşu yapacağız’ diyen sayın Orman Bakanı, test uçuşu yanın anında olmaz yangından önce yapılmalı. Şuan havada ne helikopter ne de bir müdahale var.Halkı yanıltmayın, kandırmayın” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Gizlilik politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Sitemizi kullanarak bu bilgiyi onaylamış sayılırsınız. Detaylar için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.