DOLAR 33,1121 0.1%
EURO 36,0623 -0.28%
ALTIN 2.575,96-0,95
BITCOIN 2118703-1.42654%
Muğla
36°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
Gümüşlük Müzik Festivali başlıyor

Gümüşlük Müzik Festivali başlıyor

15 Temmuz 2024 16:55
Gümüşlük Müzik Festivali başlıyor
1

BEĞENDİM

21. Gümüşlük Müzik Festivali, sanatseverleri 10 Temmuz – 9 Eylül tarihleri arasında “Taşta”, “Kumda” ve “Suda” temalarıyla, Bodrum’da buluşmaya davet ediyor…

Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından Bosfor Turizm’in ana sponsorluğunda ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenen Gümüşlük Müzik Festivali, dünyaca ünlü konuklarla kapılarını tekrar açıyor. 21. yılında müzikseverleri, unutulmayacak bir programla Bodrum’un yaz akşamlarında usta müzisyen ve sanatçılarla buluşturmaya hazırlanan festival yine dopdolu geçecek…

Piyanist Eren Levendoğlu’nun sanat yönetmenliğinde ve Piyanist Gülsin Onay’ın sanat danışmanlığında sürdürülen festivale bu yıl ülkemizin yanı sıra Macaristan, Portekiz, Fransa, ABD, İngiltere, Rusya, İtalya, Norveç, Bosna Hersek/İspanya ve Hollanda’dan gelecek müzisyenler konuk olacak. 8 hafta sürecek etkinlikler çerçevesinde 3’ü masterclass konseri olmak üzere 20 konser Bodrumlu müzikseverle buluşacak.

“Taşta” klasik müzik tınıları

Gümüşlük Müzik Festivali’nin etkileyici mekânı tarihi Taş Ocağı’nda bu yıl “Taşta” başlığı ile 9 muhteşem konser gerçekleşecek. Festivalin açılış konserinde Macar kemancı Kristóf Baráti, genç Türk piyanist Tuna Bilgin’le 25 asırlık tarihi mekânda bir araya gelecek. İlerleyen günlerde Fransız piyanist Caroline Sageman sahnede yerini alacak. Ardından viyolonsel ustası Poyraz Baltacıgil ve Piyanist Cem Esen, Antik Taş Ocağı’nda izleyici karşısına çıkacak. Tarihi mekândaki konserler, Rus viyolonselci Pavel Gomziakov ve Portekizli piyanist Adriano Jordão; Fransız piyanist Olivier Moulin; festivalin önceki konuklarından Rus piyano virtüözü Ilya Itin; İtalyan piyanist Lorenzo Di Bella ve genç Türk piyanist İlyun Bürkev ile Kemancı Elvin Hoxha’nın verecekleri konserlerle devam edecek. Taş Ocağı’ndaki son konserde Devlet Sanatçısı, Piyanist Gülsin Onay, keman sanatçısı oğlu Erkin Onay’la izleyici karşısında olacak ve festivalin kapanış konserini birlikte gerçekleştirecekler.

Masterclass konserleri “Kumda”

Gümüşlük Festival Akademisi’nde (GFA) bu yıl iki ayrı dalda üç ustalık sınıfı düzenlenecek. 10 – 16 Temmuz tarihleri arasında ‘Keman’; 21 – 30 Temmuz tarihleri arasında 1. Dönem Piyano ve 5 – 14 Ağustos tarihleri arasında 2. Dönem Piyano Masterclassları genç müzisyenleri bir araya getirecek. Ustalık sınıflarının ardından, sertifika almaya hak kazanan genç müzisyenler, verecekleri konserlerle becerilerini sergileyecekler. 16 Temmuz akşamı GFA Keman masterclass; 30 Temmuz akşamı GFA Piyano masterclass I. dönem ve 13 Ağustos akşamı GFA Piyano masterclass II. dönem öğrenci konseri, Gümüşlük festival merkezindeki Toprak Ev’de gerçekleşecek. Keman masterclassı Kristóf Baráti ve Erkin Onay’ın önderliğinde gerçekleşirken; I. dönem piyano masterclassı Caroline Sageman, Michael Bulychev-Okser ve Gülsin Onay tarafından; II. dönem piyano masterclassı Ilya Itin, Olivier Moulin, Lorenzo Di Bella ve Gülsin Onay tarafından verilecek.

“Suda” konserleri yine ilgi çekecek

Müziğin birçok disiplinine yer veren Gümüşlük Müzik Festivali, her yıl Gümüşlük sahilinde denize sıfır kurulan sahnesine Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden birbirinden ilgi çekici müzisyenlerini davet ediyor. Caz’dan etnik müziğe, deneysel performasyonlardan tekno müziğe kadar geniş bir yelpaze ile daha çok gençleri Gümüşlük sahiline çeken festivalin “Suda” konserlerinin bu yılki programında yine ilginç misafirler var. Gümüşlük’te deniz kenarında yıldızların altında izleyiciyle buluşacak ilk konuk Norveç’ten Mats Eilertsen Trio olacak. Gümüşlük Festival Merkezi’ndeki “Suda” konserleri Çağıl Kaya Sextet’in performansı ile devam edecek. Sonraki konuklar ise Bosna Hersek/İspanya kökenli Miron Rafajlovic; Hollandalı Tineke Postma Aria Group olacak. Bir sonraki gün yine Saksafoncu Tineke Postma bu defa Gitarist Cenk Erdoğan ile festival sahnesinde olacak. Festivalin son günleri yaklaşırken “Suda” konserleri İtalyan piyanist Stefano Battaglia ve Türk saksafoncu Tamer Temel konseriyle son bulacak.

Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi’nde iki konser

Festivalin destekçileri arasında yer alan Aktur A.Ş, bu yıl müzikseverleri yine Bitez’in engin maviliklerini izlerken müzik dinlemeye davet ediyor. Bu yıl Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek konserlerin ilkinde Portekizli ikili António Silva & Tiago Nunes, izleyiciye unutulmaz bir “Dört El” piyano ziyafeti sunacak. Zefirya’daki ikinci konserde ABD’li piyanist Michael Okser Bulychev, İngiliz kemancı Miriam Davis ve piyano virtüözümüz Gülsin Onay, festival sahnesinde izleyici karşısına çıkacaklar.

Çocuk Atölyeleri yine dopdolu

Gülçin Uslu ve Aslı Altan Şekerci yönetiminde, Festival Sanatçıları Cem Esen ve Poyraz Baltacıgil’in katılımıyla ve ayrıca yine Festival Sanatçıları İlyun Bürkev ve Elvin Hoxha’nın katılımıyla müzik temalı iki ayrı atölye düzenlenecek. Daha sonra bu defa Gamze Daban yönetiminde ve Festival Sanatçısı Miron Rafajlovic’in katılımıyla düzenlenecek müzik temalı atölye yine çocukların ilgisini çekecek. Festival merkezindeki çocuk atölyeleri, Caner ve Tamer Karakaş yönetiminde gerçekleşecek çevre bilinci temalı 3 çocuk atölyesi ile daha renklenecek.

Avrupa’nın en seçkin festivalleri arasına girdi

Gümüşlük Müzik Festivali, Avrupa’nın en seçkin festivalleri arasında yer almayı sürdürüyor. Festival, bu yıl da Avrupa’nın en seçkin festivalleri, “Remarkable Arts Festival” EFFE 2024 – 2025 etiketiyle onurlandırıldı. AB’nin festivaller organizasyonu EFFE (Europe for Festivals-Festivals for Europe), Avrupa’da 31 ülkede gerçekleşen binlerce festival arasından öne çıkan sanat festivallerini keşfetmek adına profesyoneller ve vatandaşlar için bir festival portalı olarak hizmet veren bir kurum olup temel hedefi, Avrupa’nın sanatsal ve kültürel festivalleri hakkında temel bilgiler sağlayarak Avrupa’da düzenlenen festivallerin fark edilebilirliğini arttırmak ve festivallerin organizasyonu sırasında sanatsal mükemmellik ve yenilik alanındaki trendleri desteklemek.

21. Gümüşlük Müzik Festivali sponsorları

Ana Sponsor: Bosfor Turizm

Kurumsal Sponsorlar: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Belediyesi, Bodrum Belediyesi

Etkinlik Sponsorları ve kolaylaştırıcı partnerler: Institut d’estudis balearics, Institut Français Türkiye İzmir, Amerikan Hastanesi Bodrum, Macar – Türk Kültür Yılı, Aktur A.Ş, Zuhal Müzik

Hizmet sponsorları: Pür Recording Studio

Biletler:

Biletler, Biletix online, Biletix gişeleri, Festival merkezi, konser giriş kapılarından temin edilebilir.

Antik Taş Ocağı’ndaki “Taşta” konserleri ve Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki konserler 21.00; Gümüşlük festival merkezindeki “Suda” konserleri 20.30; Gümüşlük festival merkezindeki “Kumda”-Toprak Ev konserleri 20.30’de başlamaktadır.

info@gumuslukfestival.org

www.gumuslukfestival.org

www.facebook.com/gumuslukfest

www.instagram.com/gumuslukfest

2024 Gümüşlük Müzik Festivali Konser Programı 10 Temmuz – 09 Eylül 2024

10 Temmuz: Kristóf Baráti (Keman) Macaristan & Tuna Bilgin (Piyano) Türkiye – Antik Taş Ocağı – TAŞTA (21.00)

14 Temmuz: António Silva & Tiago Nunes (Piyano) Portekiz – Zefirya Kültür Merkezi Aktur – Bitez (21.00)

16 Temmuz: Kumda Keman – GFA Keman Masterclass Öğrenci Konseri – Toprak Ev, Gümüşlük Festival Merkezi (20.30)

22 Temmuz: Caroline Sageman (Fransa) Piyano – Antik Taş Ocağı – TAŞTA (21.00)

25 Temmuz: Michael Okser Bulychev (ABD) Piyano & Miriam Davis – (İngiltere) Keman & Gülsin Onay, (Türkiye) Piyano – Zefirya Kültür Merkezi Aktur, Bitez (21.00)

28 Temmuz: Poyraz Baltacıgil – (Türkiye) Viyolonsel & Cem Esen – (Türkiye) Piyano- Antik Taş Ocağı – TAŞTA (21.00)

30 Temmuz: Kumda Piyano I – GFA Piyano Masterclass Öğrenci Konseri – Toprak Ev, Gümüşlük Festival Merkezi (20.30)

31 Temmuz: Pavel Gomziakov (Rusya) Viyolonsel & Adriano Jordão- (Portekiz) Piyano – Antik Taş Ocağı – TAŞTA (21.00)

05 Ağustos: Olivier Moulin (Fransa) Piyano – Antik Taş Ocağı – TAŞTA (21.00)

07 Ağustos: Ilya Itin (Rusya) Piyano – Antik Taş Ocağı – TAŞTA (21.00)

10 Ağustos: Lorenzo Di Bella (İtalya) Piyano – Antik Taş Ocağı – TAŞTA (21.00)

13 Ağustos: Kumda Piyano II – GFA Piyano Masterclass Öğrenci Konseri – Toprak Ev, Gümüşlük Festival Merkezi (20.30)

14 Ağustos: Mats Eilertsen Trio– (Norveç) – Gümüşlük Festival Merkezi – SUDA (20.30)

15 Ağustos: İlyun Bürkev (Türkiye) Piyano & Elvin Hoxha – (Türkiye) Keman – Antik Taş Ocağı – TAŞTA (21.00)

18 Ağustos: Çağıl Kaya Sextet (Türkiye) – Gümüşlük Festival Merkezi – SUDA (20.30)

25 Ağustos: Miron Rafajlovic (Bosna Hersek/İspanya) – Gümüşlük Festival Merkezi – SUDA (20.30)

29 Ağustos: Tineke Postma Aria Group (Hollanda) – Gümüşlük Festival Merkezi – SUDA (20.30)

31 Ağustos: Tineke Postma(Hollanda) Saksafon&Cenk Erdoğan (Türkiye) Gitar-Gümüşlük Festival Merkezi–SUDA (20.30)

07 Eylül: Stefano Battaglia (İtalya) Piyano & Tamer Temel (Türkiye) Saksafon – Gümüşlük Festival Merkezi–SUDA (20.30)

09 Eylül: Gülsin Onay (Türkiye) Piyano & Erkin Onay (Türkiye) Keman – Antik Taş Ocağı – TAŞTA (21.00)

Çocuk Atölyeleri

27 Temmuz: Gülçin Uslu ve Aslı Altan Şekerci yönetiminde, Festival Sanatçıları Cem Esen ve Poyraz Baltacıgil’in katılımıyla müzik temalı atölye.

5 Ağustos: Gülçin Uslu ve Aslı Altan Şekerci yönetiminde, Festival Sanatçıları İlyun Bürkev ve Elvin Hoxha’nın katılımıyla müzik temalı atölye.

25 Ağustos: Gamze Daban yönetiminde, Festival Sanatçısı Miron Rafajlovic’in katılımıyla müzik temalı atölye.

03-10 Eylül: – Caner ve Tamer Karakaş yönetiminde çevre bilinci temalı 3 çocuk atölyesi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Gizlilik politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Sitemizi kullanarak bu bilgiyi onaylamış sayılırsınız. Detaylar için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.