DOLAR 32,5375 -0.05%
EURO 34,9387 0.12%
ALTIN 2.428,94-0,03
BITCOIN 2168130-0,21%
Muğla
24°

PARÇALI BULUTLU

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Kadınların siyasetin nesnesi değil öznesi olması

Kadınların siyasetin nesnesi değil öznesi olması

31 Ocak 2024 16:10
Kadınların siyasetin nesnesi değil öznesi olması
0

BEĞENDİM

Bodrum Kadın Platformu: Kadınlar siyasetin nesnesi değil öznesi olmalı
Bodrum Kadın Platformu , kadınların siyasetin nesnesi değil öznesi olması gerektiğini belirtti. Platform adına açıklama yapan Aynur Dik “Demokrasinin gücü ve önemi eşit temsil ile doğrudan ilişkilidir. Eğer eşit, adil ve kapsayıcı bir Türkiye istiyorsak “eşit temsil” siyasi partilerin de kırmızı çizgisi olmalıdır” diye konuştu.
Bodrum Kadın Platformu adına açıklama yapan Aynur dik şunları söyledi:
Bodrum Kadın Platformu bileşenleri; CHP, Eğitim-Sen, EMEP, DEM, HDK, TİP, Yeşil Sol Parti ve bağımsız feminist kadınlardan oluşmaktadır.
Kadın haklarının baskılanmasına yönelik tavır iktidarın ve eril siyasetin söylemlerinde ve uygulamalarında kendini gösteriyor. Her fırsatta kadını yok sayan bir dil kullanmaktan çekinmeyen iktidarın temsilcileri, bir gece kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’nden imzalarını çektiler. Kadınların mücadelesi ile kazandıkları bütün kazanımlara saldırdılar, saldırmaya devam ediyorlar. Biz kadınlara karşı geliştirdikleri söylemleri de, haklarımıza yönelik eylemlerini de unutmadık, unutmayacağız.
Kadınları siyasetin tam merkezinde! Erkek egemen siyaset, iktidar ve tek adam rejimi kadınların evde, erkeğin gölgesinde edilgen olmasını istese de, aslında kadınlar toplumun her alanında eşitlikçi ve şiddetsiz bir gelecek için mücadele ediyor. !
Bu seçim, toplumsal cinsiyeti bir ayrımcılık aracı olarak kullananlarla buna karşı duranlar arasında da bir seçim olacaktır. Biz kadınlar evde, işte ve kamusal alanda bağımsız birer birey olarak var olmaya ve bizlere dayatılan cinsiyetçi rolleri yıkmaya kararlıyız. Ve yine biz kadınlar bugün; Türkiye’de ekonomik krizin, eşitsizliğin, depremin, pandeminin, barınmanın kadınların, yaşlıların, çocukların, LGBTİ + ların, engellilerin, sığınmacıların yani ayrımcılığa uğrayanların hayatlarında yarattığı yıkım için buradayız!
OECD RAPORUNA GÖRE; kadın vekil oranında Türkiye sondan üçüncü.! Listedeki 30 Avrupa ülkesinden yarısı OECD ortalamasının üzerinde yer almaktadır.
Almanya, Hollanda, Norveç ve Kolombiya’da bakanların yarısı KADIN.! 1 Ocak 2023 verilerine göre OECD ülkelerinde milletvekillerinin % 34’ ü KADIN, Türkiye’ de ise bu oran % 17. Türkiye 42 ülke içinde sondan üçüncü.

Eşitsizliğin; ailede, kültürde, eğitimde, medyada, iş dünyasında ve toplumsal örgütlenmede yaygın olduğu biliyoruz. Kadınlar ve ayrımcılığa maruz kalanlar; eşitliğe dayalı bir toplum için toplumsal cinsiyet eşitliğinin toplumun her alanında uygulanması için mücadelemizi sürdürüyoruz.
EŞİT TEMSİL” KADINLARIN KIRMIZI ÇİZGİSİDİR!
Demokrasinin gücü ve önemi eşit temsil ile doğrudan ilişkilidir. Eğer eşit, adil ve kapsayıcı bir Türkiye istiyorsak “eşit temsil” siyasi partilerin de kırmızı çizgisi olmalıdır.
Eşit temsil için;
Cinsiyet kotası olmalı (geçici bir çözüm), Fermuar sistemi uygulanmalı (aday listeleri bir kadın bir erkek olarak hazırlanmalı),
Siyasi partiler kanununda, seçim kanununda, siyasi parti tüzüklerinde ve anayasada “eşit temsil” için özel önemler alınmalı, Siyasi partiler kadın adaylara seçim dönemi boyunca kampanya çalışmaları için finansal destek sağlamalı.
Siyasette kadının adı yok!
Toplumun yarısını oluşturan kadınlar erkek -egemen siyasette var olabilme mücadelesi içerisinde. 2024 yerel seçimler herkes için kritik bir öneme sahip. En çok da kadınlar için! 31 Mart 2024 seçimlerinde kadınlar yerelde yönetimlerde de eşit temsil edilmeli, seçilebilir sıralardan ve bölgelerden aday gösterilmelidir.
Unutmayalım, kadın yoksa eşitlik yok; kadın yoksa kapsayıcılık yok!
Bodrum Belediyesi, 2019 seçimlerinde vaat ettiği Yerel Eşitlik Eylem Planını hayata geçirmekte yetersiz kalmıştır.
Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi’nin (CEMR) Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartını imzalamış olmasına rağmen, yerine getirilen eylemlerin işlevselliği konusunda yeterli değerlendirme mevcut değildir. Bodrum Belediyesi yerelde faaliyet gösteren tüm kadın dernekleri ve platformlarla işbirliği yapmalıdır. Bunu yapmadığı gibi statükocu ve “kazanımları koruma” gerekçesini tek hedef haline dönüştüren bir dernekle ile partnerlik ilişkisini sürdürmektedir. Bu durum yerelde tüm kadınların temsil edilmediği ve Yerel Eşitlik Eylem Planında ifade edilen “kapsayıcılık” anlayışına da uygun değildir.
Bodrum Kadın Platformu olarak Belediye’den talebimiz;
Yerel Eşlik Eylem Planının izleme ve revize edilme sürecine tüm kadınların; parti ve STK temsilcileri ile bağımsız feminist kadınların katılımının sağlanması
Belediye, Yerel Eşitlik Eylem Planında taahhüt ettiği faaliyetleri eksiksiz yerine getirmelidir. Bu süre. şeffaf bir şekilde izlenmeli ve değerlendirilmelidir.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Gizlilik politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Sitemizi kullanarak bu bilgiyi onaylamış sayılırsınız. Detaylar için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.