DOLAR 32,8536 0%
EURO 35,7285 0.1%
ALTIN 2.557,110,49
BITCOIN 21860520.00435%
Muğla
34°

AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Merkez Bankası faizi kararını açıkladı

Merkez Bankası faizi kararını açıkladı

15 Temmuz 2024 16:55
Merkez Bankası faizi kararını açıkladı
0

BEĞENDİM


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıkladı.Merkez Bankası politika faizini beklentilere paralel yüzde 50 seviyesinde sabit tuttu. TCMB’den yapılan açıklamada, aylık enflasyondaki zayıflama eğiliminin mayıs ayında kesintiye uğradığı belirtildi. Likidite gelişmelerinin yakından izlendiğini bildiren TCMB, sterilizasyon araçlarının gerekirse çeşitlendirileceğine vurgu yaptı.Merkez Bankası faizi değiştirmedi

TCMB, politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit tuttu. Böylece Banka, üst üst üçüncü toplantıda politika faizinde değişikliğe gitmemiş oldu.

Piyasaların beklentisi de faizin sabit tutulacağı yönündeydi ancak mevduat ve gecelik faizlerdeki dalgalanmaların ardından bazı adımların atılabileceği tahmin edilmişti.

Para Politikası Kurulu (PPK), likidite gelişmelerinin yakından izlendiğini belirterek, sterilizasyon araçlarının gerekirse çeşitlendirileceğini vurguladı.

Aylık enflasyondaki zayıflama eğiliminin kesintiye uğradığını belirten TCMB, hizmet enflasyonu, beklentiler, jeopolitik riskler ve gıda fiyatlarının enflasyonist baskıları canlı tuttuğu kaydedildi.

Açıklamada aylık enflasyonun ana eğiliminin düşeceği ve dezenflasyonun yılın ikinci yarısında tesis edileceği aktarıldı.

Merkez Bankası, mart ayında sürpriz bir kararla politika faizini yüzde 45’ten yüzde 50’ye yükseltmişti.

ENFLASYONDAKİ ZAYIFLAMA KESİNTİYE UĞRADI

TCMB’den yapılan açıklama şu şekilde:

Aylık enflasyonun ana eğilimindeki zayıflama mayıs ayında geçici bir kesintiye uğramıştır. Yakın döneme ilişkin göstergeler yurt içi talebin, halen enflasyonist düzeyde olmakla birlikte, yavaşladığını teyit etmektedir. Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyonist baskıları canlı tutmaktadır. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu yakından takip etmektedir.

SIKI PARA POLİTİKASI VURGUSU

Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak politika faizinin sabit tutulmasına karar vermekle birlikte, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yinelemiştir. Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Para politikasındaki kararlı duruş; yurt içi talepte dengelenme, Türk Lirası’nda reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyon yılın ikinci yarısında tesis edilecektir.

STERİLİZASYON ARAÇLARI GEREKİRSE ÇEŞİTLENDİRİLECEK

Kredi ve mevduat piyasalarında öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması ilave makroihtiyati adımlarla desteklenecektir. Likidite gelişmeleri yakından izlenmektedir. Sterilizasyon araçları, gerektiğinde çeşitlendirilerek etkin şekilde kullanılacaktır.

Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır.”

ENFLASYONDA ZİRVE GÖRÜLDÜ

Enflasyon mayıs ayında yüzde 75,45 ile zirveyi gördü. Haziran ayından itibaren ise sert düşüş bekleniyor.

TCMB, yıl sonu enflasyon hedefini yüzde 38 olarak açıklamıştı. Piyasaların beklentisi ise yüzde 40-45 aralığında seyrediyor.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ise faiz indirimi için eylül ayından itibaren koşulların uygun olacağını belirtmişti.

L

.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI AÇIKLADI

Merkez Bankası politika faizini beklentilere paralel yüzde 50 seviyesinde sabit tuttu.

Piyasaların beklentisi de faizin sabit tutulacağı yönündeydi.

KÜRESEL PİYASALARDA GÖZLER ABD VERİLERİNDE

Küresel piyasalarda, ABD’de bugün açıklanacak büyüme verileri öncesinde karışık bir seyir izleniyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin ipuçları aranmaya devam ederken, bugün ülkede açıklanacak Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYH) ekonomik aktivitenin durumuna dair sinyal vermesi bekleniyor.

Analistler, hafta boyunca Fed yetkililerinin “temkinli” sözle yönlendirmelerine devam ettiğini anımsatarak, büyüme verisinin ardından yarın açıklanacak olan Fed’in enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı kişisel tüketim harcamaları verilerinin de yatırımcıların odağına yerleştiğini söyledi.

ABD’deki büyüme verileri öncesinde para piyasalarında, Fed’in eylülde faiz indirimine gitme ihtimali yüzde 68, kasımda yüzde 97 ile fiyatlanıyor. Olası bir faiz indiriminin ardından bankanın aralık toplantısında ikinci kez faiz indirme ihtimali ise yüzde 73 ile fiyatlamalardaki yerini koruyor.

Bugün bugün ABD’de büyüme verileri başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 105 ve 104 seviyelerinin destek, 106 ve 107 seviyelerinin direnç konumu olarak öne çıktığını bildirdi.

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


    HIZLI YORUM YAP

    Gizlilik politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Sitemizi kullanarak bu bilgiyi onaylamış sayılırsınız. Detaylar için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.