DOLAR 33,0945 0.04%
EURO 36,0445 -0.34%
ALTIN 2.600,36-1,67
BITCOIN 2108807-1.6473%
Muğla
36°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
Öğrenciler karnesini alarak yaz tatiline girdi

Öğrenciler karnesini alarak yaz tatiline girdi

14 Haziran 2024 14:35
Öğrenciler karnesini alarak yaz tatiline girdi
0

BEĞENDİM

Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı ilk ve ortaöğretim okullarında eğitim gören 20 milyonu aşkın öğrenci karnelerini alarak yaz tatiline girdi.Bodrum’da 33 bin 395 öğrenci karne heyecanı yaşadı

Öğrenciler, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yorgunluğunu atacağı yaz tatili öncesinde karnelerini almak için okula geldi.

2023-2024 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI KARNE TÖRENİYLE TAMAMLANDI
14 Haziran Cuma günü 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılının sona ermesiyle birlikte ilçemiz genelinde 123 okulda, 2 bin 134 öğretmenin rehberliğinde eğitim gören 31 bin 132 öğrencimiz karnelerini alarak yaz tatiline girdi.
2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Yıl Sonu Karne Töreni; Bodrum Kaymakamı Sayın Mustafa ÇİT ve Eşi Sn. Yasemin ÇİT, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Aslan KORKMAZ, Şube Müdürlerimiz Günay ÇİNAR, Türker YURTSEVER, Naim UĞUR ve İlknur AYDIN, okul müdürleri, veliler, öğretmenler ve öğrencilerimizin katılımıyla Bitez Gülümser-Mehmet Danacı Ortaokulunda gerçekleştirildi.
Törende; Bodrum Kaymakamı Sayın Mustafa ÇİT ve İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aslan KORKMAZ, sınıfları ziyaret ederek öğrencilerin karne heyecanına ortak oldular.
Kaymakamımız Sayın Mustafa ÇİT; “Sağlıklı, huzurlu, başarılı bir eğitim-öğretim dönemini tamamladık. Artık tatili hak ettiniz. Tatilinizde dinlenmeye gayret edin. Arkadaşlarınız ve ailenizle birlikte eğlenceli vakit geçirin. Hepinizi tebrik ediyorum.” dedi.
İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Aslan KORKMAZ;” Bir yıllık süreç boyunca çok çalıştınız ve haklı olarak güzel bir tatil ve dinlenme sürecini hak ettiniz. Elbette ki bu dinlenme sürecinde de öğrenme fırsatları yakalayacaksınız. Tatilinizi; kitap okuyarak, oyunlar oynayarak, aileniz ve arkadaşlarınızla birlikte çeşitli etkinlikler yaparak değerlendirmenizi ümit ediyorum.”dedi.
Öğrencilerle yapılan kısa bir sohbetin ardından Sayın Kaymakamımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz öğrencilere karnelerini ve hediyelerini takdim ederek tatillerini en iyi şekilde değerlendirmeleri konusunda tavsiyelerde bulundular.
Karne dağıtım töreninden sonra Bitez Gülümser-Mehmet Danacı Ortaokulu eğitim yöneticileri ve öğretmenleriyle bir araya gelerek genel bir durum değerlendirmesi yapan Sayın Kaymakamımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz emeklerinden dolayı öğretmenlerimize teşekkür ederek kendilerine sağlıklı ve huzurlu bir tatil dönemi temennilerinde bulundular.

Bazı ailelerin de çocuklarının heyecanına eşlik ettiği karne törenlerinde öğrenciler, bir sonraki eğitim öğretim döneminde buluşmak üzere öğretmenleriyle vedalaştı.

Ayrıca bu yıl ilk defa ortaokul öğrencilerine ders notlarının yanında sosyal etkinliklere katılım durumlarının da işlendiği yeni tasarımlı karneler dağıtıldı.

Öğrenciler için 2024-2025 eğitim öğretim yılının ilk ders zili 9 Eylül 2024’te çalacak.

Ücretsiz yaz okulları

MEB, 1 Temmuz itibarıyla ilkokul 2. sınftan itibaren tüm kademelerdeki öğrenciler için “spor”, “görsel sanatlar”, “müzik” ve “bilişim” olmak üzere 4 alanda ücretsiz yaz okulları açacak.

Yaz okullarının yanında ortaokul 8. ve lise 11-12. sınıf öğrencileri için akademik derslere yönelik destekleme ve yetiştirme kursları verilecek.

Ortaokul ve ortaöğretim kurumlarındaki kurslar, il ve ilçe merkez komisyonları tarafından belirlenen merkezlerde açılacak. Öğrenci ve kursiyerlerden kurs ücreti alınmayacak. Mezunlara yönelik kurslar ise halk eğitimi merkezlerinde verilecek.

Kurslar, 1 Temmuz’da başlatılıp 29 Ağustos’ta tamamlanacak. 2 Eylül itibarıyla eğitim öğretim dönemi destekleme ve yetiştirme kursları açılacak.

Yaz okulu kapsamında açılan kurslar, saat 13.30’dan sonra ve haftada 5 gün planlanacak. Bir dersten günlük 2 saatten fazla planlama yapılamayacak kursların süresi 4 haftadan az, 8 haftadan fazla olmayacak.

Zanaat atölyeleri

Ayrıca MEB, temel meslek becerilerini keşfetmek isteyen ortaokul öğrencileri için bu yaz tatilinde “zanaat atölyeleri” olarak adlandırılan kurslar da açacak. Uygulama ile meslek liselerinin kapıları, ilk kez ortaokul kademesindeki öğrenciler için de açık tutulmuş olacak.

Ortaokul 7. sınıftan itibaren öğrencilerin meslek liselerinde ücretsiz katılabileceği uygulama, İstanbul, Ankara, İzmir, Erzurum, Konya, Mersin, Rize, Samsun, Sivas ve Şanlıurfa olmak üzere 10 ilde 196 okulda başlatılacak. Pilot uygulamanın, ülke geneline yaygınlaştırılması için çalışmalar yürütülecek.

Meslek liselerinde yürütülecek “zanaat atölyeleri” olarak da anılan yeni uygulama ile ortaokul öğrencilerinin de temel becerilerinin erken yaşta geliştirilmesi sağlanacak.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Gizlilik politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Sitemizi kullanarak bu bilgiyi onaylamış sayılırsınız. Detaylar için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.