Pes Eqinovarus Cerrahi Tedavisi Yapılan Çocuk Yürüyor

Pes Eqinovarus Cerrahi Tedavisi Yapılan Çocuk Yürüyor

17 Aralık 2020 15:04
Pes Eqinovarus Cerrahi Tedavisi Yapılan Çocuk Yürüyor
0

BEĞENDİM

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet İmerci tarafından yapılan çarpık ayak (Pes Eqinovarus) cerrahi tedavisi yapılan çocuk yürüyor.

Ortopedi ve Travmatolojinin gelişimsel bozuklukları arasında olan ve Latince adı “konjenital pes equinovarus deformitesi” olarak bilinen doğuştan çarpık ayak deformasyonu, çocuklarda ayakta içe doğru çarpıklık olarak bilinir. Daha sıklıkla erkeklerde 1000’de 1 oranında görülen bir deformasyondur. 4 yıl önce yapılan bebek muayenesinde çarpık ayak tespit edilen hastamızın Doç. Dr. Ahmet İmerci tarafından yapılan başarılı (Pes Ekinovarus) cerrahi tedavisi sonraki sonuç görülmeye değer, gurur verici.
Bir hekim olarak yaptığımız ameliyattan elde ettiğimiz bu başarı bizim için küçük fakat minik bir çocuğun yüzünde oluşacak kocaman bir gülümseme ve hayatında hiç unutulmayacak hareket özgürlüğüdür.
Hareket etmenin ne kadar önemli olduğunun farkında olan bir hekim olarak yapmakta olduğu bilimsel çalışmalara daha heyecanla ve motive bir şekilde deva etmiştir.
Cerrahi branşlar içinde en yoğun dallardan birisi ortopedidir. Ülkemizde özellikle Muğla yöremizin turistik bir bölgede oluşu yaz aylarında aratan nüfus yoğunluğunu da göz önüne aldığımızda maalesef oldukça sık trafik kazaları yaşanmaktadır. Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi merkez hastane olduğu için genel olarak travma vakaları sık görülmektedir. Bu nedenle ortopedik travma cerrahisi çalışma alanımızın büyük bölümünü oluşturmaktadır.
Hekim olarak çalışmalarımda spor cerrahisi de oldukça ilgili olduğum bir alan olup; Artroskopi fiberoptik cihazlar kullanılarak, eklemlerin içlerini görüntülü muayene ederek eklem içinde meydana gelen hastalık ve yaralanmaların tanı ve tedavisini sağlayan ve tercih edilen bir yöntem olup tarafımdan yapılmaktadır. 2011 yılından itibaren İlimizde sporcuların ortopedik rahatsızlıklarının tetkik, tedavi ve takiplerini yapmaktayım.
Doç. Dr. Ahmet İmerci “İlimizdeki çocukluk çağından gelen gerek doğumsal faktörler gerekse de doğduktan sonra yakalandıkları veya fiziksel dış faktörler neticesinde karşı karşıya kaldıkları ortopedik rahatsızlıklar için takip ve tedavilerini yaptırmak üzere çevre illere gitmek zorunda olduklarını; çağdaş tıbbın imkânlarından hak ettikleri düzeyde yararlanamadıklarını gördüm. Üniversitemizin de destekleriyle 2019 yılında bir yıl süreyle Amerika Birleşik Devletleri’nde Thomas Jefferson Üniversitesi sponsorluğunda Nemours/Alfred I. Children Hospital, Wilmington, Delaware’de çocuk ortopedi alanında bilgi ve deneyimlerimi arttırmak üzere Research Fellowship olarak bilimsel çalışmalarda bulunarak araştırmalar yaptım. Amerika’da çalıştığım süre içeresinde çocuk ortopedi alanında dünyanın en iyilerinden Prof. Dr. Freeman Miller ile serebral palsili (beyin felçli) çocuklarda intratekal baklofen uygulamasının etkinliği, yan etkileri ve bu çocukların ortopedik deformitelerinin tedavisi üzerine, Prof Dr. William G. Mackenzie ile iskelet displazisi alanında, gelişimsel kalça geriliği (kalça çıkıkları), çarpık ayak (pes ekinovarus) ve birçok ortopedik sorunların tanı, yönetimi ve tedavisi üzerine çalışma fırsatım oldu. Spor cerrahisi alanında da birlikte çalışmalar yaptık. Diz eklemi başta olmak üzere dirsek ve kalça artroskopisi üzerine klinik ve cerrahi deneyim kazanmak için ameliyathanelerde ve poliklinikte hasta takiplerini gerçekleştirdim.
Philadelphia Thomas Jefferson Üniversitesi Hastanesi Rothman Ortopedi’den dünyaca ünlü Prof. Dr. Javad Parvizi ile total diz ve kalça protez cerrahisi üzerine çalışma fırsatı buldum.
Doç. Dr. Ahmet İmerci Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği, Türk Spor Travmatolojisi Artroskopi ve Diz Cerrahisi Derneği üyesi olup, Türk Ortopedi ve Travmatoloji Eğitim Kuruludadır. Yurtiçi ve yurtdışı dergilerde birçok bilimsel yayını bulunmaktadır. Evli ve bir kız çocuğu olup İyi derecede İngilizce bilmektedir.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Gizlilik politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Sitemizi kullanarak bu bilgiyi onaylamış sayılırsınız. Detaylar için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.