DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22180480.62843%
Muğla
36°

AÇIK

04:21

SABAHA KALAN SÜRE

  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
TCMB Başkanı Karahan: Gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız

TCMB Başkanı Karahan: Gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız

8 Şubat 2024 09:08
TCMB Başkanı Karahan: Gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız
0

BEĞENDİM

Türkiye Cumhuriyet Merkez Merkez Bankası’nın (TCMB) yeni başkanı Fatih Karahan, yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı. Karahan, enflasyon hedefe uyumlu seviyelere gerileyene kadar gereken parasal sıkılığı korumakta kararlı oldukları mesajını verdi. Karahan, yıllık enflasyonda mayıs sonrasında dezenflasyon dönemine girileceğini belirtti. Merkez Bankası, 2024 enflasyon tahminini yüzde 36 olarak korudu. Karahan, faiz indirimini konuşmak için erken olduğunu kaydetti. Karahan, kredi kartı harcamalarına yönelik düzenleme yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

TCMB’de yeni dönemin ilk enflasyon raporu açıklandı.

TCMB’nin yeni başkanı Fatih Karahan, göreve atanmasının ardından ilk kez basının karşısına çıktı.

Para politikasında sıkılık düzeyinin süreceği mesajını veren Karahan, enflasyonun mayısta zirve yapması sonrası dezenflasyon dönemine girileceğini belirtti.

Merkez Bankası, 2024 ve 2025 enflasyon tahminlerini yüzde 36 ve yüzde 14 seviyesinde korudu.

Karahan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Dezenflasyonu tesis çalışmamıza kararlılıkta devam edeceğiz. Bir önceki rapor döneminden bu yana göstergeler para politikasının doğru yolda ilerlediğini teyit etmekte.

“ENFLASYON GÖRÜNÜMÜNDE BOZULMAYA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Enflayson, hedefimize uyumlu seviyelere gerileyene kadar gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız. Enflasyon görünümünde herhangi bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz. Kalıcı fiyat istikrarına kadar politika duruşunu sürdürecek ve orta vadede ekonomiyi kalıcı fiyat istikrarına ulaştıracağız.

“ENFLASYONUN ANA EĞİLİMİNDE İYİLEŞME VAR”

2023 son çeyreğinde enflasyon önceki rapor tahminleriyle tutarlı seyrederek yüzde 64,8 seviyesinde gerçekleşti. Son çeyrekte parasal sıkılaştırma etkisiyle enflasyonun ana eğilimindeki iyileşmeye bağlı olarak sınırlı oranda artış oldu.

“TALEPTE DENGELENME SÜRECİ BAŞLADI”

Sıkılaştırma adımlarımızla talepte dengelenme süreci başladı. Perakende satışların mevcut seviyesi halen dirençli. Son dönemde ithalat eğilimi zayıfladı. 2023’ün ilk yarısında yüzde 8,5 artan altın ithalatı ikinci yarıda 18,6 azaldı.

Geçen yıl sonu itibarıyla cari açık/GSYH’nin yüzde 4 civarına gerilediğini tahmin ediyoruz. Parasal sıkılaştırma sürecimiz başta altın ve dayanıklı tüketim malları olmak üzere ithalat kanamıyla cari dengeye katkıda bulunmaya başladı. Cari dengede iyileşmenin devamını öngörüyoruz.

TCMB Başkanı Karahan: Gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız (Enflasyon tahmini değişmedi) – 1
“KONUTTA FİYAT ARTIŞ HIZI YAVAŞLADI”

Ocakta hizmet fiyatlarında yüksek oranlı artışlar gözlendi. Hizmet enflasyonundaki katılıığın önemli bir nedeni kiralar, gösterge olarak yakından takip edilmekte. Kiralar üzerindeki baskının azalması hizmet fiyatlarında önemli rol oynayacaktır. Konut fiyatlarındaki yüksek artış kiralara gecikmeli ve yüksek bir şekilde yansımakta. Sıkılaştırma sonrasında büyük kentlerde konut kira artış hızı yavaşladı. Konut fiyatlarındaki artışın yavaşlaması hizmet fiyatlarındaki ataletin azalmasına katkıda bulunacak.

“ENFLASYON ANA EĞİLİMİ ZAYIFLAYACAK”

Enflasyonun ana eğiliminde hedeflediğimiz patikayla uyumlu, belirgin bir iyileşme görmeyi, para politikasının seyri açısından önemli buluyoruz. Ocak ayındaki yükseliş sonrasında enflasyon ana eğiliminin zayıflayacağını değerlendiriyoruz. Ücret ayarlamalarının talep üzerindeki yansımalarını yakından takip ediyor olacağız.

KKM’nin azalmasına , TL’nin payının artmasına yönelik uygulamalar devam etmektedir. Zorunlu karşılıklar ile 1 trilyon TL’den fazla likidite sterilize edildi. Önümüzdeki dönemde TL likiditenin ikinci piyasa faizlerine etkisi yakından takip edilecek.

“POLİTİKA FAİZİ SEVİYESİ GEREKTİĞİ MÜDDETÇE SÜRDÜRÜLECEK”

Politika faizinin mevcut seviyesi gerektiği müddetçe sürdürülecek. Buruda iki koşul var. Aylık enflasyonun ana eğiliminin belirgin düşüş göstermesi. İkincisi enuflasyon beklentilerinin öngörülen tahmin aralığına yakınsamasıdır. Enflasyonda belirlgin bozulma görülürse parasal sıkılık gözden geçirilecektir.

“KREDİ BÜYÜMESİNDE AŞIRILIKLARA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Ocak ayında TL mevduat faizlerinde sınırlı gerileme gösterdi. Son düzenleme ile öncü veriler TL mevduat faizlerinde yeniden artışa işaret ediyor . Kredi büyümesinde oluşabilecek aşırılıklara izin vermeyeceğiz. Mevduat tarafında ağustos itibarıyla TL mevduata güçlü geçiş gerçekleşmiştir. Ocak ayında TL mevduat payındaki artışın yavaşladığını gözlemledik. Son düzenlemenin artışı destekleyeceğini öngörüyoruz. Parasal sıkılaştırma ve sadeleşme adımları tahvil piyasasına da olumlu yansıdı.

Piyasa koşullarını yakından takip etmeye ve rezervleri güçlendirmeye devam edeceğiz.

ENFLASYON TAHMİNİ DEĞİŞMEDİ

Enflasyonda 2024, ve 2025 tahminleri değişmedi. 2024 enflasyon tahmini yüzde 36, 2025 tahmini yüzde 14 olarak korundu.

Enflasyonun 2026 yılını tek haneli seviyelere gerileyerek yüzde 9 ile tamamlaması, orta vadede ise yüzde 5 hedefinde istikrar kazanması öngörülüyor.

TCMB Başkanı Karahan: Gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız (Enflasyon tahmini değişmedi) – 2
“İÇ TALEPTE DENGELENME SÜRECEK”

Sıkı para politikası ve maliye politikasının eşgüdümünün katkısıyla iç talepteki dengelenme devam edecek.

“MAYIS SONRASINDA DEZENFLASYON DÖNEMİNE GİRECEĞİZ”

Enflasyonun tepe noktasını göreceği mayıs sonuna kadar ocak ayında olduğu gibi bazı geçici etkiler görülecek. Mayıs sonrasında yıllık manşet enflasyonda dezenflasyon dönemine gireceğiz.

Sıkılık düzeyi ve elemizdeki araçlar TL mevduata geçişin bu şekilde devamını sağlayacaktır.”

“ŞU ANDA EK BİR FAİZ ARTIŞI GEREKMİYOR”

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Karahan, şahin duruş gösterip göstermeyeceğine yönelik soruyu şöyle yanıtladı: “Birinci hedefimiz fiyat istikrarı. Bu yıl enflasyonu istediğimiz seviyeye düşürüp 2025’teki dezenflasyonun yolunu yapmak istiyoruz. Bunun için gereken adımları atacağız. Değerlendirmelerimiz, sıkılaştırmanın çalıştığını gösteriyor. Ek bir faiz artışı gerektiğini şu anda değerlendirmiyoruz. Ama görünümün bozulması halinde kararlarımızı gözden geçiririz.”

“ZORUNLU KARŞILIKLARDA İNDİRİM PLANI YOK”

Karahan, “Dövizden dönüşümlü KKM için yatırımcılar ve bankalar açısından yeni bir adım olabilir mi?” sorusuna “Zorunlu karşılıklarda bir indirim planımız yok. Son düzenlemelerin etkilerini göreceğiz.” yanıtı verdi.

Karahan, enflasyonun mayıs ayında yüzde 73’le zirve yapmasını beklediklerini söyledi.

“ENFLASYONDA BİR NUMARALI RİSK ASGARİ ÜCRET ARTIŞI”

Enflasyonda bir numaralı riskin asgari ücret artışı olduğunu belirten Karahan, “Artış tahmin aralığımızın üst bandına yakın ama enflasyon patikamızı raydan çıkaracak bir gelişme değil.” diye konuştu.

“FAİZ İNDİRİMİNİ KONUŞMAK İÇİN ERKEN”

TCMB Başkanı Karahan, faiz artışı döngüsünü sonlandırdıklarını ilan ettiklerini belirterek, “Fakat indirimi konuşmak için fazlasıyla erken.” dedi.

“KREDİ KARTINDA DÜZENLEME YAPILMALI”

Kredi kartı harcamalarına ilişkin konuşan Karahan, “Harcamalarda aralıkta yükseliş oldu. Geçici mi net değil. Düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Gizlilik politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Sitemizi kullanarak bu bilgiyi onaylamış sayılırsınız. Detaylar için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.