DOLAR 32,3709 0.18%
EURO 34,8117 -0.01%
ALTIN 2.405,79-0,03
BITCOIN 2184763-0.52609%
Muğla
33°

AÇIK

13:15

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
Tüm Özel Halk Otobüsü Ve Toplu Taşıma Birliği’nden 65 Yaş Tepkisi

Tüm Özel Halk Otobüsü Ve Toplu Taşıma Birliği’nden 65 Yaş Tepkisi

15 Mayıs 2018 22:38
Tüm Özel Halk Otobüsü Ve Toplu Taşıma Birliği’nden 65 Yaş Tepkisi
0

BEĞENDİM

Halk otobüsü esnafından bedava yolcu isyanı! Ücretsiz kart kullanan 100 yolcudan ancak 10 yolcunun parası ödeniyor. Bu mağduriyete itiraz eden halk otobüsü esnafı ise ya işinden olmakla ya da hattın iptali tehdidi ile karşılaşıyor.
Tüm Özel Halk Otobüsü ve Toplu Taşıma Birliği TÖHOT SEN tarafından Ankara’da gerçekleştirilen ve dönüşüme geçen tüm illerden katılan özel toplu taşıma temsilcileri 65 yaş üzeri bedava taşımanın kaldırılmasını istedi

 

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Tüm Özel Halk Otobüsleri ve Toplu Taşıma Sendikası TÖHOT SEN), Başkanı Nejlettin Şan
Bildiğiniz üzere,bugün bir araya gelmemiz,esnafın içinde bulundugu,ekenomik ve piskolojik şartlar nedeniyledir.Aile sosyal politikalar bakanlıgının ücretsiz seyehate dayalı sosyal hizmet projesi bizleri,ticari,ekonomik ve piskolojik anlamda büyük bir magduriyete sürükledi.Kimi arkadaşımız eşinden ayrıldı .İcraalar sebebiyle bunalıma girildi .Hatta basına da yansıyan ,bunalım ve cinnet hali ile otobüsünü ateşe veren esnafımız da oldu.
Tüm bu magduriyetlerin yanısıra ,belediyelerin oy kaygısıyla dagıtmış oldugu ve giderek artan ,engeli olmayan vatandaşlara verilen engelli kartları,denetlenemeyen yoksul olmayan vatandaşlara verilen yoksul kartları ,haddini çok ama çok aşan 30 ayrı türdeki ücretsiz seyahat kartları, aklın alamayacagı bir sorunsumsuzluk ve kölelik zulmüne dönüşmüştür.
Anayasamızın 18.maddesine aykırı olan bu durum ,beraberinde anaysal ihlal ,dayatılması halinde ise anayasal ‘ŞUÇ’ durumunu oluşturmaktadır.Anayasamızın ilgili maddesinde ‘
KİMSE ANGARYA ÇALIŞTIRILAMAZ VE BUNA ZORLANAMAZ’ ibaresi ,malesef toplu taşıma erbabı olarak bizlerin alehinde ,belediyelerce ayaklar altına alınmaktadır.
Aile sosyal politikalar bakanlıgının bu projesi yahut,kanun adı altındaki sunumu anyasaya uymak zorundadır.
Bu bir keyfiyet meselesi değildir.ne bakanlıgın nede belediyelerin iradesi ,anayasal iradenin üzerinde degildir!
Bir çok belediyelerin ,bir çok yaptırımının usül ve yasaya aykırı olduguna dair onlarca mahkeme kararına ragmen, aynı belediyelerin,aynı ihlali yapması hukuken suçtur.
İlginç olan şudur; eyelet sistemine geçildide haberimiz mi yok ki,bir ilin belediyesindeki uygulama bir diğer ilin belediyesinde olmayabiliyor .belediyelerin yahut belediyelerin kurmuş oldugu ulaşım Aş şirketlerinin esnafın hakkını gasp etmesi,keyfi bir şekilde ‘ HAT İPTALİ’ aşırı oranda para cezaları kesmesi ve bu cezaların fatura edilmemesi usül ve yasaya aykırıdır!
Belediye ve kurmuş oldukları şirketlerin aşırı para cezaları ve üstü kapalı tehtidleri devam etmektedir.dönüşüm adı altınada esnafların hakları 2den 1 ,3den1 veya 4 araçtan 1 indirilmektedir.
Esnafı 12 metrelik alçak taban otobüslerde aylık 20 binliralık mazot bedeli ,banka kredi faiz oranlarıyla 700 bin lirayı bulan otobüs alımına ,mazot ve taşımadaki yüksek ÖTV ve KDV oranına mahkum ederek ücretsiz seyahat hizmetine zorlamak zülümdür.Bu uygulama ticari gerçekliğe aykırılıgıyla hayırdan ,şer doğmuştur.


Bu şer ile esnaf ,işportacılık yaparak ,simit veyatatlı satarak ,mazot ,tamir yahut banka borçlarını ve ödemeye çalışmaktadır.
Otobüs sahipleri belediyelerin zorlamalarıyla usulsüzlüğe itilmekte yasal ihlale zorlanmaktadır.örnegin kazancımızı anlık kayıt altına alma ve belegeleme yasalarla sabitken,toplu taşıma işletmecilerinin kazancını anlık kayıtdan uzak dijital verilerle belirleme yapan şirketlere teslim edilmektedir.
Velhasıl kelam,toplu taşıma esnafının sıkıntıları anlatma bitmiyor.hernereye dokunulsa ,oradan bir ah duyululuyor .30 çeşit bedava kartın bedelinin ödenmemesi esnaf üzerinde ,ciddi ekonomik ve piskolojik bunalımlar yaratırken,gelenek ,görenek ve adetlerimize ters düşerek ,toplumu ayrıştırmaya sebeb oluyor.
Bizler ,sadece ücretsiz hizmet veriyor degiliz ayrıca vatandaşlarımızın seyahet etmesi için gerekli olan mazota ÖTV ödeyerek,aynı zamanda ücretsiz taşıdıgımız vatandaşların,birde özel tüketim vergilerini kendi kazancımızdan veriyoruz .
Oysaki sosyal hizmet yükü ödediğimiz vergilerle devlete ait bir hizmet türüdür. Devlete ait olan bu sorumlulugu ,zaten belediyelerce veya belediyelerin ulaşım şirketlerince kazancı gasp edilen esnafın sırtına yüklemek ne denli adil ve hukuka uygun olabilir ???
Bize agar gelen ,yardıma muhtaç vatandaşlarımıza verilen hizmet degil,bu hizmetin mali yükünün en acımasız şekli ile sırtımıza bindirilmesidir.
Tüm bu olumsuzlukların üzerine engeli olmayanlara verilen ,engelli kartları,yoksul olamayanlara verilen ücretsiz seyehat kartları ve dahi gazi olmayanlara verilen gazi kartları, aynı zamanda vatandaşlar arasındada eşitlik ilkesine aykırılık dogurmaktadır.
Soruyorum size; ptt gibi gsm oparatörü ve bankası olan özel şirketin elemanlarını biz neden bedava taşıyoruz ?
Bizlerin vicdaden kabul edebilecegi tek ücretsiz seyahet hakkı ,engeli bariz gözle görülebilir olan ,gazilerimiz ve engelli vatandaşlarımızdır.
Bu vatandaşlarımızında her zaman başımızın üzerinde yerleri vardır.
Tüm bu sebeblerden ötürü yetkililere ONE MİNUTE diyoruz.
Ücretsiz seyahet edenlere bir ciklete bir pet suya hatta halk ekmegine dahil bedel öderlerken,hiç birşeyi ücretsiz alamayan halk otobüsü esnafından kendilerine ücretsiz hizmet vermelerini nasıl dogal karşılayabilirler.
Bizler toplu taşıma esnafı olarak anayasaya ,hukuka ,ticari hükümlere,ahlaka ,ve dine uymayan bu zulme ,ONE MİNUTE diyoruz .
Hükümetin bakanlıgın ve belediyelerin sundugu ücretsiz seyahatin anaasamıza ve evrensel hukuka uygun hale getirilerek, bedellerinin ödenmesini ve belediyelerin usul ve yasaya uygun hareket etmelerini istiyoruz .
Aksi halde bizler anayasal hakkımızı kulalanarak ilerleyen günlerde belirleyecegimiz tarihde ‘ücretsiz taşımacılıga son verecegimizi şimdiden ilan ediyoruz .

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Gizlilik politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Sitemizi kullanarak bu bilgiyi onaylamış sayılırsınız. Detaylar için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.